کورتاژ تخلیه ای چیست و چگونه انجام میشود

کورتاژ تخلیه ای : اسم کورتاژ را زیاد شنیده ایم ، مخصوصا اینکه مردم بیشتر کورتاژ را در جهت سقط جنین می دانند ، اما اینگونه نیست .

ما کورتاژ تشخیصی هم داریم که در موارد پولیپ ، آندومتریوز و خونریزی ها و … استفاده میشود.

به صورت کلی می توان عنوان کرد که کورتاژ یک عمل جراحی کوتاه مدت می باشد که در برخی زنان به دلایل مختلف انجام می شود. قبل از آن که این عمل را انجام دهید می بایست اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید. دانستن این اطلاعات باعث می شود تا نگرانی های شما کاهش پیدا کند.

کورتاژ تخلیه ای از لحاظ علمی به معنای تراشیدن جدار داخلی رحم می باشد که به کمک وسیله ای به کورت انجام می شود. برای تشخیص بیماری های مختلف می توان از کورتاژ تخلیه ای استفاده نمود که دکتر زنان بنا بر میزان بیماری فرد آن را تجویز می کند. در این نوشته می خواهیم در مورد این موضوع مطالبی را برای شما عزیزان همیشه همراه قرار دهیم.

کورتاژ تخلیه ای یک عمل سرپایی می باشد که برای برداشتن بافت داخل رحم استفاده می شود. ممکن است به دلایل مختلف این عمل کورتاژ تخلیه ای انجام شود. دو دلیل برای اینجا این عمل وجود دارد که دلیل اول برای خارج کردن بافت های داخل رحم در طول یا بعد از سقط جنین انجام می شود. دلیل دوم تشخیص یا درمان خونریزی غیرطبیعی رحم می باشد.

چرا کورتاژ تخلیه ای انجام می شود؟

به صورت کلی می توان بیان کرد کورتاژ وضعیت رحم و میزان صدمه ی آن را نشان می دهد. در صورت مشاهده موارد مختلف می توان از کورتاژ تخلیه ای استفاده کرد. نمونه برداری این روش در صورت وجود عوامل زیر قابل انجام می باشد:

خونریزی غیرطبیعی رحم – خونریزی پس از قاعدگی – یافتن سلول های غیرطبیعی در تست های معمول دهانه رحم

کورتاژ تخلیه ای

 

آمادگی قبل از عمل کوتاژ تخلیه ای چگونه است؟

باید بدانید که کورتاژ یک جراحی سرپایی می باشد که در کلینیک های مختلف انجام می شود. قبل از عمل جراحی بهتر است به موارد زیر دقت کنید تا بتوانید یک عمل مناسب داشته باشید:

 • به توصیه های پزشک مربوطه توجه کنید تا بتوانید عمل مناسبی داشته باشید.
 • پس از بیهوشی احساس خواب آلودگی رخ می دهد بهتر است به همراه یک فرد به کلینیک بیایید.
 • برنامه را جوری تنظیم کنید که زمان کافی برای بهبودی داشته باشید.
 • ممکن است به دلایل مختلف پزشک چند روز قبل از عمل کورتاژ، دهانه رحم را باز نگه دارد، پس بهتر است نگران نباشید.
 • پزشک به منظور باز کردن دهانه رحم از داروی میزوپروستول استفاده می کند که به صورت خوراکی استفاده می شود. این دارو باعث منعطف شدن دهانه رحم می شود.

آیا پس از سقط جنین کورتاژ تخلیه ای نیاز است؟

 • حدود 50 درصد از خانم هایی که سقط جنین دارند کورتاژ انجام نمی دهند. خانم ها می توانند در مورد سقط جنین قبل از هفته دهم بارداری تمام مشکلات را حل کنند. پس از هفته دهم بارداری، سقط جنین به احتمال زیاد انجام می شود.
 • برخی از خانم ها با سقط جنین در منزل راحت تر می باشند، برخی افراد اعتقاد دارند بسیاری از خانم هایی که دچار سقط جنین می شوند سابقه سوء تغذیه دارند و کورتاژ تخلیه ای باعث ایجاد مشکلات بعدی می شود.

در چه شرایطی از کورتاژ تخلیه ای استفاده می شود ؟

عفونت لگن – وجود فیبریدها و پولیپ ها – سرطان آندومتر – مشکلات پزشکی جدی و اختلالات لخته شدن خون

پس از کورتاژ تخلیه ای چه باید کرد؟

بعد از عمل بهتر است چند ساعت در ریکاوری بمانید تا پزشک شما دستور مرخصی دهد. ممکن است در این موارد خونریزی های سنگین رخ دهد. در این مدت ممکن است اثرات بیهوشی از بین برود. استفاده از روش های بیهوشی عمومی، ممکن است باعث حالت تهوع شود. در این حالت ممکن است اثرات جانبی خود را نشان دهد که شامل: اسپاسم های ملایم، لکه بینی یا خونریزی سبک و دردهای مختلف می شود.

خطرات احتمالی و عوارض چیست؟

هر عمل به صورت طبیعی دارای عوارض مختلفی می باشد که شما می بایست در مورد آن اطلاعات داشته باشید. از جمله عوارض کورتاژ تخلیه ای شامل موارد زیر می باشد:

 • خونریزی شدید
 • سوراخ شدن حم
 • شکستن دهانه رحم
 • خطرات مرتبط با بی هوشی مانند واکنش نامطلوب
 • زخم رحم

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مطالب مهم
فهرست