وازووازو پلاستی

وازووازو پلاستی یا سنگ شکن

وازووازو پلاستی یا سنگ شکن : سنگ کلیه و مجاری ادرار یکی از مواردی است که در زمان حرکت یا بزرگ شدن بیش از حد با دردهای شدید همراه می باشد.

به طور معمول سنگ کلیه علام خاصی از خود نشان نمیدهد و تا زمانی که سنگ به اندازه کافی بزرگ نشده باشد  یا حرکت نکند خود را نشان نمی دهد.

برای درمان بیماری های کلیوی و مجاری ادراری از روش های مختلفی استفاده می شود که وازووازو پلاستی یا سنگ شکن یکی از این روش ها می باشد

در وازووازو پلاستی سنگ های کلیه به روش خاصی شکسته می شود. ما در این نوشته می خواهیم در مورد وازووازو پلاستی یا سنگ شکن مطالب جالبی را برای شما عزیزان همیشه همراه شرح دهیم ، پس با ما باشید .

وازووازو پلاستی یا سنگ شکن چیست؟

برای بیمارانی که سنگ کلیه دارند، از روش های مختلفی برای شکستن سنگ های کلیه استفاده می شود. شکستن سنگ های کلیه باعث می شود تا به تکه های کوچک تر تقسیم شود. در این روش از امواج خاصی برای شکسته شدن سنگ ها استفاده می شود ، در وازووازو پلاستی امواج وارد بدن شده و به راحتی سنگ های موجود در کلیه را به تکه های کوچکتر تقسیم میکند.

آمادگی برای وازووازو پلاستی یا سنگ شکن چگونه است؟

شما بهتر است قبل از انجام عمل با پزشک متخصص خود در مورد مصرف هر دارویی صحبت کنید. برخی از داروها ممکن است با پروسه شکسته شدن سنگ های داخل کلیه و مجاری ادراری تداخل داشته باشد. اگر قرص های آسپیرین، ایپوروفن، وارفارین و … مصرف می کنید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک قبل از انجام وازووازو پلاستی مصرف داروها را کنترل می کند، کنترل کردن دارو به معنی قطع یک باره آن نمی باشد. چرا که قطع ناگهانی این داروها می توان شرایط بیمار را خطرناک کند. در این روش بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. اگر قرار باشد به صورت کامل بی هوشی را تجربه کنید قطعا پزشک به شما می گوید که تا 6 ساعت قبل از عمل هیچ چیزی نخورده و یا ننوشید.

مراقبت های بعد از سنگ شکن کلیه

پس از انجام عمل سنگ شکن به بیمار اجازه مصرف مایعات از راه دهان داده می شود و باید مایعات حداقل روزانه 6 تا 8 لیتر مصرف شود. این موارد شامل آب و چای کم رنگ و آب میوه های مختلف می باشد. این که چه مقدار آب در طول روز مصرف کنید توسط پزشک مربوطه تعیین می شود. محدودیت نمک پیشنهاد شده و اگر فرد دچار درد شدید یا خونریزی باشد بهتر است با پزشک معالج هماهنگ شود. اگر عمل در یک کلینیک تخصصی انجام شود و پزشک مربوطه توانایی های لازم را داشته باشد قطعا عمل می تواند بسیار موفقیت آمیز باشد.

وازووازو پلاستی یا سنگ شکنرژیم غذایی بعد از عمل سنگ شکن کلیه چگونه است؟

به صورت عادی رژیم غذایی خاصی برای بیمار در نظر گرفته نمی شود، اگر چه مشورت کردن با یک متخصص می تواند شما را از مصرف غذاهای سالم مطلع کند. بهتر است پس از عمل از همه گروه های غذایی تغذیه کنید و میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود قرار دهید. غذاهایی که دارای فیبر بالا می باشند را در دستور رژیمی خود قرار دهید. در این بین محدودیت هایی وجود دارد که پزشک مربوطه به شما اطلاع خواهد داد.

ریسک های عمل وازووازو پلاستی

به مانند سایر روش های درمانی صورت گرفته، این عمل نیز از ریسک های خاصی برخوردار است و در این خصوص بهتر است با پزشک مربوطه مشورت شود. ممکن است در حین عمل خونریزی های داخلی رخ دهد و به انتقال خون نیاز باشد. همچنین وجود عفونت های خاص ممکن است باعث مسدود شدن جریان ادرار شود. از جمله مشکلات احتمالی که ممکن است پس از عمل رخ دهد فشار خون بالا و نارسایی کلیه است.

هزینه سنگ شکن کلیه چقدر می باشد؟

به مانند سایر عمل هایی که انجام می شود این مورد به موارد زیادی بستگی دارد، هر کلینیک با توجه به هزینه های خود و دولتی یا خصوصی بودن می تواند قیمت های متفاوتی داشته باشد. پس بهتر است قبل از انجام عمل صحبت های لازم در این زمینه انجام شود.

اگر شما هم از وجود سنگ کلیه رنج میبرید و تصمیم به  عمل وازووازو پلاستی دارید . میتوانید با ما تماس بگیرید و هر گونه سوال و اطلاعات در این باره را از مشاوران ما دریافت نمایید . تمامی مشاوره ها به صورت رایگان انجام میشود .

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مطالب مهم
فهرست