نکاتی مهم جراحی زیبایی که قبل از عمل باید بدانید

جراحی کاری است که طی آن با برش جایی از بدن باز شده و با انجام اقداماتی مشکل بیمار حل میشود و اکثر نقاط بدن هم اکنون برای جراحان قابل دسترسی است هر جای بدن که با برش باز شود دوباره باید بوسیله ای بسته شود که با انواع وسایل که ساده ترین و بهترین آن نخ جراحی است انجام میشود. در اعمال جراحی زیبایی اکثر تغییرات در سطوح بالایی انجام می شود بعد از عمل به علت سطحی بودن عمل واکنشهای بدن براحتی دیده می شوند این واکنش ها برای ترمیم محل هایی است که با برش باز شده و با فرمان های مغز و بدن به عنوان آسیب بافتی شناخته شده و با ترشح مواد شیمیایی و هدایت سلولهای مختلف از طریق رگهای بدن به محل بلافاصله شروع می شود که علامت کبودی و تورم و تجمع مایع را بدنبال دارد پس برای ترمیم بافتهای بدن احتیاج به عوامل گوناگون است که توسط رگهای بدن به نقطه آسیب میرسند. ترمیم بلافاصله شروع می شود و طی مراحل پیچیده و با گذشت زمان طی یکسال به حد اکثر خود میرسد میزان ترمیم در بهترین حالت هیچ گاه بافت را به حالت قبل از عمل نمیرساند. مراحل ترمیم در روی بافت سطحی بدن یعنی پوست علایمی دارد که ارتباط با مراحل التهاب و واکنش ها دارند که به بیان ساده چهار مرحله دارد ولی برای اسان شدن و درک آن برای بیماران آنرا به سه مرحله که بیمار انرا با چشم های خود می بیند و حس میکند تقسیم مینماییم

مرحلع اول : واکنش والتهاب شدید است بسته به شدت و وسعت عمل از دو تا چهار هفته طول میکشد کبودی و تورم و قرمزی و تجمع مایع وخون وجود دارد و بعد از ۳ تا ۷ روز شروع به کم شدن می کند در این مرحله با کمک نخ جراحی و یا سایر وسایل که بسته شدن زخم با آنها انجام شده است بدن شروع به ترمیم خود میکند و زخم های بدن شروع به بهبودی می کند و طی دو تا چهار هفته تورم و کبودی بسیار کم میشود. درد کم شده ولی بی حسی دور زخم و اطراف وجود دارد.

مرحله دوم : ادامه کاهش تورم و کبودی و شکل گیری و نمایان شدن خطوط بدن، بهتر شدن زخم و نمای آن ولی قرمزی و تغییرات رنگی کناره های زخم هنوز وجود دارد و گاهی شدت میابد از هفته سوم به بعد که بازسازی زخم شروع می شود تا یکسال ادامه دارد ولی در اکثر اوقات تا سه ماه اول سریع است ولی سپس آرام می شود. ترمیم اگر به خوبی و صحیح پیش رود محل زخم تورم ندارد و یا خیلی کم شده است، بی حسیهای دور زخم بهتر شده است و همچنان رو به بهبودی است ولی در مواردی پرحسی بوجود میاید.

مرحله سوم : ادامه شکل گیری و کامل شدن آن، کاهش تغییرات رنگی و قرمزی زخم و اطراف آن برطرف شدن مشکلات حسی، بافت اطراف زخم و محل عمل نرم شده و براحتی حرکت می کند کمی سفتی در محل عمل وجود دارد و شاید همیشه باقی بماند، اسکار عمل یا جای زخم به حد قابل قبولی میرسد که نشانه های آن روشن شدن، عدم برجستگی و کم دیده شدن آن است این مرحله یکسال

بعد از عمل تمام میشود ولی باید دانست که تا آخر عمر یک زخم در حال تحول باقی میماند ولی انقدر سرعت آن کم می شود که توجه به آن نمی شود.

اگر این مراحل به هر دلیلی خوب پیش نرود مشکلات ترمیم پیش میاید که بسته به نوع و وسعت و مکان عمل و همچنین وضعیت تغذیه و بهداشت و رنگ پوست متفاوت است.

در مورد مشکلات ترمیم به سه نوع مهم و اصلی اشاره می شود :

۱ – عدم ترمیم زخم بعد از عمل : 

که به دو صورت ناقص و کامل می باشد. افرادی که تغذیه مناسب ندارند و یا بهداشت را بخوبی رعایت نکنند ممکن است دچار عدم ترمیم زخم بشوند که در چند ناحیه زخم اتفاق میافتد دراین موارد بخصوص کسانی که با رژیم های طولانی سعی در کم کردن وزن خود دارند باید با مصرف مواد غذایی لازم و گاه کمکهای دارویی به ترمیم زخم کمک کنند وقتی زخمها در نواحی عرق کننده قرار میگیرند به علت گرما و رطوبت شانس عفونت سطحی و عمقی افزایش میابد این افراد باید دقت بیشتری در بهداشت پوست داشته باشند.وقتی عفونت اتفاق بیافتد در مراحل سطحی و ابتدایی باعث شل شدن بخیه ها و بعد فاصله لبه های زخم می شود و این باعث پیشرفت عفونت در لایه های عمقی و در طول زخم میشود باید با شستشوی زخم و خشک نگه داشتن آن از ایجاد آن جلوگیری کرد در این عفونتهای سطحی انتی بیوتیک جایی برای درمان ندارد وقتی عفونت عمقی باشد بعد از باز کردن زخم و شستشو گاهی به علت پیشگیرانه یا جهت درمان انتی بیوتیک تجویز میشود اکثر اوقات با درمان به موقع زخم به حالت بسیار خوبی خودبخود نرمیم میشود ولی اگر بعد از چهار هفته نمای زخم به حالتی باشد که آثار بهبودی دیده نشود اقدام به کارهای ترمیمی وقتی وضعییت خونی زخم خوب باشد لازم است و اگر وضعیت خونی زخم مناسب نباشد بهتر است با صبر بگذاریم خود زخم ترمیم شود و بعد از یکسال بر اساس مشاهدات نیاز به ترمیم در اکثر مواقع لازم است. گاهی باید از روشهای درمانی پیچیده برای زخمهایی که خون کافی به لبه های زخم نمیرسد استفاده کرد.

عدم ترمیم زخم به صورت کامل به علتهای مختلف شاید ایجاد شود: تغذیه نامناسب، عفونت، خونگیری نامناسب، زخمی که با کشش زیاد بسته شده باشد. در هر حال این موارد بسیار ناراحت کننده می باشند و درمان آنها سخت است و باید با پانسمان و رفع مشکلات اولیه باعث بهبودی زخم به صورت ثانویه شد و بعد از بررسی و نبودن مشکل اقدام به ترمیم زخم و بهبودی آن نمود البته این اقدام باید در زمان صحیح صورت گیرد، چون امکان ایجاد مشکل دوباره هست. گاهی اوقات زخم کامل بهبود یافته ولی بدلیل فشار روی زخم به ارامی در طول زمان تبدیل به زخمی با نمای نامناسب میگردد که به آن اسکار پهن شده میگویند، این نوع زخمها در نواحی خاصی که باید با فشار بیشتر دوخته شوند یا فاصله لبه ها زیاد است یا کیفیت پوست باعث سفتی بیش از حد می شود بیشتر دیده می شوند، در ناحیه سر، شکم، پشت، شانه، پستان، جناغ. این نوع از زخمها درمان سخت تری دارند و باید با انجام ترمیم  چند مرحله ای و در طول زمان بیشتری به درمان آن پرداخت.

۲ –  زخم برجسته با هیپرترونیک بعد از عمل

وقتی زخم در حال بهبودی است واکنش های شیمیایی باعث عدم تولید مواد خاصی در زخم میشوند که بیش از حد تولید آنها ادامه پیدا نکند، که یکی از آنها کلاژن است این پروتیین باعت قدرت دادن به زخم میشود گاه به علتهای ناشناخته ادامه روند ساخت کلاژن متوقف نمی شود و نتیجه زخم برجسته و قرمز است درمان این نوع از زخم ها زمان دادن است چون هیچ درمان ثابت شده دیگری ندارد یک سری درمان پیشنهادی که کمک کننده هستند شامل فشار درمانی روی زخم، ژل و یا نوار سلیکونی، تزریق داروهای مختلف، جهت درمان به کار می روند و بعضی اوقات بسیار کمک کننده هستند در نهایت اگر بعد از طی زمان لازم یک و گاهی دو سال زخم برجسته ماند اقدام به جراحی و ترمیم شاید مشکل را از بین ببرد ولی هیچ گاه نمیتوان عود مجدد را از بین برد و همیشه این امکان وجود دارد که دوباره پیش بیاید.

 

۳ – کلویید

وقتی روند ترمیم زخم بدون مانع پیشرفت کند و خارج از محل زخم به نقاط مجاور و گاه دورتر دست اندازی کند با یک  مشکل روبرو هستیم ، زخمی است برجسته و به رنگ قرمز تا بنفش، علت آن نا مشخص ولی در نواحی خاص بدن شایع است مانند وسط جناغ سینه، شانه ها، پشت، لاله گوش، آرنج و زانو. در افراد تیره پوست تا چندین برابر بیشتر دیده میشود، از لحاظ ژنتیکی در افراد و نژادهایی بیشتر است ولی به هر حال علتهای آن کامل کشف نشده اند و برای همین درمان ندارد و یک سری کارهای پیشنهادی برای درمان آن انجام میشود. اشعه درمانی، درمان شیمیایی و تزریق دارو در آن و در آخر جراحی که با شیوه های مختلف و با همراهی هم بکار می روند. این کارها فقط می تواند کمک کننده باشد. و درمان قطعی هنوز پیدا نشده است.

نکته مهم در تمامی اعمال جراحی عوارض جراحی و بیهوشی است . تصور بی عارضه بودن جراحی زیبایی اشتباه است و با آنکه دقت لازم برای کم شدن آن می شود عوارض بخشی جدا ناشدنی از تمام جراحی ها می باشد.

عوارض بیهوشی

جراحی زیبایی می تواند با بی حسی موضعی به تنهایی یا با کمک داروهای بیهوشی در حد بسیار کم صورت گیرد که به آن “ماک”میگویند. ولی بسیاری از اعمال باید با بیهوشی عمومی باشد. با پیشرفت داروها و سیستم های بیهوشی عوارض کمتر شده است و آگاهی از درمان آن عوارض نیز بیشتر از قبل است و در مجموع باید گفت که ترس از بیهوشی بسیار کم شده است، ولی به هر حال هر چند کم این  عوارض وجود دارد و گاهی باعث ترس بیماران می شود و از آنجا که اعمال زیبایی خیلی از اوقات ضروری نیست وجود این عوارض بسیار چشمگیرتر از سایر اعمال به نظر میایند، وقتی فردی باید از دارویی استفاده کند عارضه دارو را نیز میپذیرد ولی در مورد بیهوشی برای زیبایی پذیرش عوارض سخت تر است مثال ساده ای را بیان میکنم شانس انکه شما دچار حادثه رانندگی و مرگ شوید بسیار بیشتر از عوارض جدی بیهوشی است و افراد براحتی از ماشین استفاده میکنند ولی هنگام استفاده از بیهوشی فکر میکنند و ترس دارند نمی خواهم با دادن اعداد در مورد حوادث نسبت به زندگی معمول شما را بترسانم ولی آن قدر که حوادث در طی یکسال عامل مرگ و میر است تمامی سرطان ها روی هم به آن نمیرسند، پس فردی که میخواهد عمل زیبایی انجام دهد باید این نکات را بداند و با آرامش عمل خود را انجام دهد و بداند که ایجاد مشکل و عارضه بسیار کمتر از حدی است که فرد تصور می کند.

عوارض جراحی دو گروه هستند. گروه اول عمومی گروه دوم اختصاصی

عوارض عمومی جراحی شامل : جای زخم و مشکلات آن، تجمع مایع یا سروما، تجمع خون یا هماتوم، خونریزی، عفونت، مشکلات تنفسی، مشکلات ادراری، مشکلات گوارشی و مشکلات انعقادی و خونی می باشد. بر اساس نوع عمل و وسعت و عمق و مکان این عوارض متفاوت هستند وقتی فردی سالم باشد و بیماری خاصی نداشته باشد تغذیه مناسب باشد و داروهای خاصی مصرف نکند این عوارض بسیار کم اتفاق میافتد. پس پزشک خود را از کوچکترین مشکل خود آگاه کنید حتی اگر او از شما نپرسید برای کم شدن مشکلات خودتان آن موارد را اطلاع دهید شاید بعضی بیماران با توجه به بیماری خود بارها از عمل شدن توسط پزشکها نا امید شده باشند و بخواهند انرا پنهان کنند ولی کسی که صدمه میبیند اوست پس در هنگام مشاوره تمام مشکلات را با جزییات ضروری به اطلاع پزشک خود برسانید. در اکثر مواقع عوارض عمومی اگر هم پیش بیاید درمان می شوند و بهبودی حاصل می شود پس صبر داشته باشید و همکاری خود را با پزشک حفظ نمایید بدانید تنها کسی که دوست ندارد شما کوچکترین آسیبی ببینید اوست هم بخاطر بیمار خود و هم به خاطر اعتبار کاری خودش و او از هر فرد دیگری نگران تر است وقتی عارضه پیش آمد به پزشک خود روحیه دهید و بگویید که میدانید شما مرا درمان خواهید کرد اثری که همین جمله ساده دارد با بسیاری از اقدامات درمانی برابری می کند .

عوارض اختصاصی :  همانطور که از اسم آن پیداست برای هر عملی متفاوت است که در بخش های مربوط به صورت کامل بحث خواهد شد.

مشکلات روحی و روانیشاید یکی از مهمترین مباحث باشد که وقتی به آن توجه نشود مشکلات عمده ای برای بیمار و جراح ایجاد می کند.

گروهی از بیماران از چهره و بدن خود نارضایتی دارند و به دنبال تغییر هستند وقتی این مشکلات واقعی است و بیمار هدفمند و با تصمیم خود جهت بهبود اقدام کند در اکثر موارد راضی شده و کار تمام است ولی وقتی که با کار خوب باز ناراحت است و یا به دنبال تغییرات بیشتر با عمل های مختلف است و بعد از هر عمل بهبودی احساس نمی کند و همیشه فکر می کند که چیزی که میخواسته انجام نشده باید به یک سری از بیماریهای روحی و روانی در این افراد شک کرد و این افراد نیاز به مشاوره روانپزشکی دارند. تعداد این افراد بسیار زیاد است و شاید خود از آن اطلاع ندارند، گروهی از افراد نیز از بیماری خود اطلاع دارند یا تحت درمان هستند این افراد بسته به نوع بیماری و مرحله درمان می توانند جهت عمل اقدام کنند که روانپزشک در این مورد نظر خود را اعلام می کند. گاه شدت بیماری چنان زیاد است که نباید عملی انجام شود، بیمار نباید ناراحت شود چون انجام عمل نه تنها او را بهتر نمی کند بلکه عدم رضایت دایمی و بار مالی شاید او را به سمت حرکات روانی خطرناک از جمله خودکشی یا قصد آن یا افسردگی شدید ببرد و تمامی این واکنش ها بدون شک اثبات کننده مشکل در فرد بیمار است، اگر فردی به طور مثال بعد از عمل جراحی نتیجه خوبی دارد ولی عارضه شکلی کوچکی دارد و عدم رضایت در او احساس ایجاد صدمه به خود و یا جراح را ایجاد کند باید بداند که دچار بیماری روحی و روانی شدید است

گاهی بیمار بعد از عمل دچار آسیبهای واقعی می شود که با درایت وفکر سالم مشکل را حل می کند و این نشانه سلامت روان است استفاده از ساز و کار صحیح شما را بهتر و سریعتر به نتیجه میرساند، در کمال تاسف گروهی از پزشکان بدون دقت به این مشکل روحی و روانی با بیمار همراهی می کنند و حتی مشکل را بزرگ نمایی می کنند که باعث پیچیده تر شدن مشکل می شوند، وقتی جهت مشاوره به پزشک مراجعه میکنید به همراه فردی با درایت بروید، پزشک کاردان را انتخاب کنید نه بزشک فقط مشهور را، از تخصص او اطلاع داشته باشید به واسطه تبلیغات وشلوغ بودن و یا ارزان و گران بودن تصمیم نگیرید، وقتی مشاوره میشوید مشکلات واقعی خود را آنگونه که احساس میکنید بیان نمایید، اگر سعی به بزرگ نمایی کنید یک پزشک کاردان از کمک به شما خودداری می کند و شانس خود را برای رفع مشکل شاید از دست بدهید وقتی مشکل واقعی خود را درک کردید با بهترین شرایط برای رفع آن بکوشید، اگر پزشک شما کار قابل قبول با توانایی خود برای شما انجام داده و شما کار بهتری از آن را میخواهید به فرد بهتر از او مراجعه کنید شما می توانید پزشک خود را انتخاب کنید ولی نمیتوانید از او بخواهید که به ناگاه توانایی خود را زیاد کند. اگر شما چند سال بعد به همین پزشک مراجعه کنید میبینید که توان او افزایش یافته و نتایج  بهتری دارد این هم بواسطه پیشرفت پزشکی است و هم بخاطر افزایش تجربه و دانش جراح، ، پس انتخاب خود را بهتر کنید و به انتخاب خود احترام بگذارید، اگر پزشک شما در جهت رفع یک مشکل واقعی میخواهد اقدام کند به او اجازه دهید، او بیش از هر کس دیگر دوست دارد اشکال کار خود را برطرف کند.

وقتی احساس میکنید که مشکل روحی و روانی دارید به درمان آن بپردازید و در ان زمان بدنبال عمل های زیبایی نروید. گاهی اوقات بیمار اگاهی به بیماری خود ندارد در این مواقع پزشک شاید تشخیص دهد و باید او را راهنمایی کند و در کمال تاسف تعداد زیادی بعد از عمل علایم را نشان میدهند که باعث مشکلات بیشتری می شوند.

بعضی از اقدامات زیبایی همانند تزریق بوتاکس یا ژل و لیزر جراحی نیستند ولی با میزان بیشتری از جراحی انجام می شوند و نباید انجام آنها را بدون خطر تصور نمود این اقدامات نیز باید توسط افراد با تخصص و تجربه انجام شود. بطور معمول عوارض در اینگونه اقدامات بسیار موقتی است و در اکثر موارد برطرف می شوند ولی باز باید یاد آور شد که به افراد متخصص مراجعه نمایید.

جراحی زیبایی با شرایط کنونی جهانی و با افزایش ارتباطات و وسایل ارتباطی و حجم تبلیغات بالا توجه زیادی را به سوی خود جلب کرده است همیشه به یاد داشته باشید کارهایی را که برای بهتر شدن لازم است انجام دهید پیش افراد متخصص بروید و فقط برای خود و نه برای خوش امد فردی خاص به دنبال افزایش زیبایی خود باشید.

وقتی بعد از انجام کارهای زیبایی دچار مشکل شدید از انجام درمانهایی که توسط افراد غیر به شما توصیه میشود و مراجعه به متخصصهای مختلف خودداری کنید با نظر پزشک خود و با مشورت أو برای گرفتن مشاوره از افراد کاردان اقدام کنید، اگر بعد از عمل جراحی زیبایی متوجه شدید که پزشک خود را اشتباه برگزیدید و او از جراحان پلاستیک نیست بدانید که خود نیز اشتباه کردید و به اندازه کافی تحقیق نکردید در این موارد باید با درایت امکان بررسی مشکل را توسط متخصص درخواست نمایید در اکثر موارد با رعایت موازین به منظور دست پیدا کرده و مشکلات حل می شوند. گاهی دیده میشود که بیماری بلافاصله بعد از عمل خود به پزشک های دیگری مراجعه می کند و از آنها نظر خواهی می کند، این مشکل بسیار بزرگی را در بیمار نشان می دهد و باید دانست تا چند ماه بعد از عمل به علت بهم ریختگی بافتها کسی نمی تواند نظر دقیق راجع به عمل بدهد و اگر هم بدهد به صورت تقریبی است پس عامل «صبر» اگر به همراه بیماری که اعمال زیبایی را طلب می کند، نباشد مشکل بزرگی برای او ایجاد می کند

هزینه عمل بیمار براساس مسایل مختلف برآورد می شود و طیف گسترده ای دارد و نمیتوان یک هزینه واحد برای عمل ها و یا سایر کارهای زیبایی تعیین نمود. اگر بعد از مشاوره و آگاهی لازم اگر میخواهید عمل زیبایی انجام دهید برای شما تعیین وقت می شود، فقط موقعی را که امکان عمل دارید انتخاب کنید چون یک گروه از پزشکان و پرستاران برای عمل شما وقت می گذارند و کنسل کردن عمل بخصوص در روز قبل یا روز عمل امکان بروز مشکل برای پزشک فراهم می کند ، به این نکته توجه کافی بنمایید .

بدانید برای همه انسانها مشکلات مختلفی وجود دارد و برای نیل به هر چیزی صبر و تلاش لازم است و اتفاقات متعدد و غیر قابل پیش بینی همیشه وجود دارد .

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مطالب مهم
فهرست