عمل پروتز سینه – بزرگ کردن و فرم دادن سینه

عمل پروتز سینه : یکی از عمل های جراحی شایعی که در کشور ما انجام می شود و طرفدارهای خاص خود را دارد انجام عمل های پروتز می باشد که از معروفترین آن ها پروتز سینه می باشد. خانم ها می‌توانند برای پر کردن و بزرگ تر کردن سینه‌های خود این عمل را انجام دهند. عمل پروتز سینه را می‌توان برای ترمیم نیز انجام داد. این فرآیند بعد از ماستکتومی برای سرطان پستان یا به دلیل زیبایی انجام می‌شود.

پروتز ها انواع و اشکال مختلفی دارند و به طور کلی پروتز سینه به دو دسته تقسیم می‌شود، انواع داخلی که در جراحی‌های کاشت سینه به منظور ترمیم یا حجیم کردن سینه استفاده می‌شود و پروتز سینه خارجی که به شکل سینه‌ی مصنوعی در زیر لباس به تقلید از شکل سینه قرار می‌گیرد. پروتز سینه خارجی در زیر لباس می‌تواند همانند یک پستان واقعی ظاهر شود. طیف گسترده‌ای از انواع پروتز سینه خارجی وجود دارد که برخی از آن‌ها دارای بند نگه‌دارنده هستند و برخی به پوست از طریق چسب مخصوص یا آهن‌ربا وصل می شوند.
کسانی که پروتز سینه انجام می دهند باید بدانند که این عمل نیازمند مراقبت‌های ویژه ای می باشد. اگر می‌خواهید پروتز سینه  بیشترین طول عمر را داشته باشد، باید نکات مراقبت از آن را به درستی و دقیق انجام دهید. برخی از پروتزهای خارجی سیلیکونی نیاز به شستن روزانه با آب گرم و صابون دارند که پس از هر بار شست‌وشو باید با حوله کاملاً خشک گردند. برخی پروتزها نیز مواد پاک‌کننده مخصوص به خود را برای شست‌وشو دارند. اگر نمی خواهید از پروتز مصنوعی پستان استفاده کنید، باید آن را درون جعبه مخصوص خود نگه‌داری کنید. باید پروتز پستان را از مواجهه با اشیاء تیز که باعث نشت مواد درون آن خواهد شد، دور نگه داشت.

عمل پروتز سینه

عمل پروتز سینه به دلایل مختلفی انجام می شود:

  1. خانم هایی که سینه های آن ها قرینه نیست و اختلاف اندازه بین دو سینه زیاد می باشد،
  2. خانم هایی که با افزایش سن و زایمان های متعدد و شیردهی طولانی سینه های آن ها کوچک شده و بافت سینه آب شده است،
  3. همچنین خانم هایی که عمل سرطان سینه را انجام داده اند می توانند بعد از عمل جراحی سرطان سینه از این پروتز ها استفاده کنند.

اگر سینه های فرد در قسمت پایین قرار گرفته باشند و به اصطلاح افتاده شده باشد می توان افتادگی آن را تا حدودی با پروتز اصلاح کرد. افتادگی سینه چند درجه دارد که از میان آن ها می توان نوع درجه یک و برخی از انواع درجه دو ها را با گذاشتن پروتز اصلاح کرد اما برخی از انواع افتادگی های درجه دو و درجه سه امکان اصلاح افتادگی به انجام جراحی پروتز سینه ختم نمی شود و به جز گذاشتن پروتز باید عمل لیفت سینه نیز انجام شود.

برای انجام عمل پروتز سینه باید سینه ها را برش دهیم؛ بیشترین نوع برش، یک برش عرضی در ناحیه زیر پستان می باشد که اندازه این برش حدودا 4 الی 5 سانتی متر است. برش های دیگر می تواند از ناحیه زیر بغل یا ناحیه ناف باشد، اما در 95% موارد از همان ناحیه زیر پستان این برش را می دهند. به سه صورت این پروتز در بدن جای می گیرد: می توانیم این پروتز را زیر بافت سینه قرار دهیم( پروتز زیر سینه ای ) و همینطور می توانیم آن را روی عضلات و زیر عضلات قرار دهیم. اگر پروتز زیر بافت پستان قرار گیرد این پروتز کاملا مشخص است ولی اگر پروتز سینه زیر عضله قرار گیرد حدود پروتز مشخص نمی شود. محل قرارگیری پروتز سینه بر اساس حجم بافت پستان بیمار، تصمیم گیری می شود که پروتز سینه در کجا قرار گیرد. انتخاب سایز پروتزها بستگی به قد، وزن و سایز اندام فرد دارد، برای انجام اندازه گیری های دقیق تر از نرم افزارهای مختلفی استفاده می شود تا بتوان بهترین انتخاب را برای سایز پروتز فرد مورد نظر داشته باشیم؛ همچنین با خود فرد نیز مشورت می شود تا اندازه و سایز دلخواه وی نیز متناسب با بدن وی انتخاب گردد.

عمل پروتز سینه

انواع پروتز سینه از لحاظ ماده پرکننده

  • پروتز های سیلیکونی : پروتزهای سیلیکونی ژل سیلیکون ساخته شده اند و دارای ترکیبات مختلف سیلیکونی هستند . استفاده از پروتزهای سیلیکونی در افراد بیست و دو سال به بالا قابل استفاده هستند. این پروتز ها شبیه به بافت سینه هستند و در صورت پاره شدن لایه ی این نوع پروتز ، ژل سیلیکونی یا در داخل لایه قرار می گیرد و یا اینکه به فضای اطراف وارد خواهد شد . برای بررسی وضعیت این نوع پروتز باید به طور مرتب سونوگرافی یا MRI توسط جراچ انجام گیرد .
  • پروتزهای سالینی( آب نمکی ) : این نوع از پروتزها جداره ی سیلیکونی غیر قابل نفوذی دارند و با آب و نمک استریل پر شده اند . اگر این پروتز ها پاره شوند، مایع موجود در پروتز به بیرون تخلیه شده و بعد از مدتی توسط بدن حل خواهد شد. این نوع از پروتز در مقایسه با پروتزهای سیلیکونی سفت تر است و برای خانم های هجده سال به بالا مجاز می باشد.

عمل پروتز سینه

پروتزهای سینه از لحاظ شکل

  • پروتزهای ثابت : این پروتزها به این دلیل که در اثر پارگی نیز دچار هیچ گونه تغییری نمی شوند ، پروتزهای ثابت نام گرفته اند . این پروتزها شکل دار هستند و از پایین برجستگی دارای بیشتری می باشند. تراکم سیلیکون در این نوع از پروتزها بالا بوده و در نتیجه سفت تر هستند و احتمال آسیب دیدگی آنها نیز کمتر است. همچنین برای قرار دادن این نوع پروتزها ،جراح باید برش بیشتری در پوست ایجاد کند.
  • پروتزهای گرد : این پروتزها دارای اندازه و شکل یکسانی هستند ، به مین دلیل پس از جراحی ، با چرخش آنها در بدن مشکلی در موقعیت قرارگیری آنها در بدن ایجاد نمی شود . پروتزهای گرد سه نوع می باشند: با برجستگی کم ، زیاد و خیلی زیاد.

 

آیا پروتز سینه سرطان زاست یا خیر؟

هیچ رابطه ای بین سرطان سینه و پروتز های سینه مشخص نشده است.

 

از دیگر مسائلی که افراد را در این عمل جراحی نگران می کند مسئله چسبندگی می باشد: حدود 1الی 3 درصد افرادی که از پروتزها استفاده می کنند گریبانگیر این مسئله می شوند. که این چسبندگی با درد شدید همراه می باشد و احتمال دارد که پروتز از جای خود خارج گردد. از عارض دیگر پروتز سینه عفونت می باشد همچین خونریزی در محل برش می باشد. مسئله بعدی طول مدت پروتز است، پروتز ها حدود 15 الی 20 سال قابل استفاده می باشد. پروتز سینه یک جسم خارجی است که مثل بقیه جسم های خارجی که در بدن قرار می گیرد دارای برخی از عوارض های کمی می باشد که غیر قابل انکار هستند.

عمل پروتز سینه

آیا قرار دادن پروتز سینه موجب اختلال در شیردهی می شود؟

یکی دیگر از نگرانی ها این است که خانم هایی که عمل پروتز سینه را انجام داده اند و تصمیم به بارداری می گیرند یا نگرانی هایی از این قبیل دارند، باید به این نکته توجه داشته باشند که اختلال در شیردهی بعد از پروتز سینه یک باور غلط است زیرا چنانچه پروتز سینه در زیر عضله یا روی عضله جدار قفسه سینه قرار داده شود، به هیچ عنوان اختلالی در شیردهی افراد ایجاد نمی کند، پس خانم هایی که قبلا پروتز سینه انجام داده اند و خانم هایی که قصد انجام این کار را دارند نباید هیچگونه نگرانی راجب این موضوع داشته باشند.

 

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مطالب مهم
فهرست