لیفت سینه

جراحی ماستوپکسی – لیفت سینه یا بالا کشیدن سینه

ماستوپکسی یا لیفت سینه : زمانی که پوست خاصیت آلاستیکی خود را از دست می دهد، سینه ها شروع به شل شدن می کنند و تمایل به از دست دادن شکل و سفتی خود می کنند. امروزه انواع مختلفی از جراحی‌های زیبایی وجود دارد، که محبوب ترین آنها جراحی سینه است. لیفتینگ سینه یا ماستوپکسی ( mastopexy ) یک عمل جراحی پلاستیک است که شامل برداشتن پوست اضافی و بافت سینه و سپس بالا کشیدن یا لیفتینگ بافت باقی مانده به بالا می باشد، بافت داخلی سینه نیز معمولا تغییر شکل داده می‌شود. خانم ها این روش را زمانی که متوجه افتادگی و شل شدن سینه ها می شوند انجام می دهند، دلیل دیگر ماستوپکسی اینست که بعد از باداری یا شیر دادن متوجه می شوند که سینه هایشان از نظر اندازه و شکل دچار افتادگی شده است که با انجام ورزش و رژیم غذایی نیز قابل بازگشت نیست.

اگر سینه شما آویزان است یا نوک سینه تان رو به پایین تمایل داشته باشد نیز، ممکن است تصمیم به لیفت سینه بگیرید. افرادی که سایز سینه های مناسبی دارند اما فرم سینه هایشان زیبا نیست نیز کاندید مناسبی برای لیفت سینه هستند زیرا در این روش سایز سینه تغییر زیادی نمی کند. معمولا این عمل به صورت سرپایی انجام می شود ونیازی به بستری شدن وجود ندارد. این عمل در مجموع حدود سه ساعت طول می‌کشد و معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. برخی از افراد ممکن است طی یک یا دو روز بتوانند کاملا بهبود یابند، اما بهتر است حداقل یک تا دو هفته پس از عمل از انجام فعالیت های سنگین دوری کنند.

لیفت سینه

جراحی ماستوپکسی برای چه افرادی توصیه می شود:

لیفت سینه برای افرادی که از سایز یا فرم سینه خود احساس رضایت ندارند و تمایل به دادن تغییراتی در سایز و فرم سینه خود هستند مناسب می باشد. برای انجام این عمل شخص باید از سلامتی کامل برخوردار بوده و قبل از عمل از مصرف دخانیات و الکل خودداری کند. بهترین نتایج را معمولاً خانم هایی می گیرند که دارای سینه‌های کوچک و افتاده هستند. سینه‌ها هراندازه‌ای که باشند، می‌تواند لیفت و بالا کشیده شود، اما سینه‌های بزرگ و سنگین، نتایج این عمل ممکن است دوام چندانی نداشته باشد. از جمله دلایل دیگری که می توان جراحی ماستوپکسی را برای آنها انجام داد: خانم هایی که سینه های متناسب و متقارن ندارند، می خواهند سایز سینه هایشان بزرگ تر شود، به علت بارداری های زیاد، شیردهی، نوسانات وزن، پیری پوست و بافت سینه، تغییرات هورمونی و…اندازه سینه هایشان کاهش پیدا کرده، پوست کشیده ای در اطراف سینه دارند و هاله آنها بزرگ شده است، نوک سینه آنها پایین تر از سطح سینه (پایین تر از خط زیر سینه) می باشد، فرد باید دارای وزن پایدار باشد و سلامت عمومی داشته باشد و در آخر خانم هایی که پوستی انعطاف پذیر دارند که باعث می شود پس از جراحی ماستوپکسی با احتمال بیشتری سینه ها را در موقعیت جدید خود نگه دارند.

v   انجام جراحی ماستوپکسی برای خانم های باردار یا شیرده مناسب نیست. حتی کسانی که این عمل را انجام داده اند تا ۶ ماه امکان بارداری ندارد. زیرا برای انجام این عمل اندازه و سایز دقیق سینه باید مشخص باشد که در دوران شیردهی و بارداری این امر امکان پذیر نمی باشد.

مزایای لیفت سینه :

 • بالاتر بردن اعتماد به نفس خانم ها
 • بازگشت جوانی و زیبایی
 • رسیدن به تناسب اندام
 • گردتر شدن شکل سینه ها
 • جوانسازی ظاهر سینه ها
 • سفت و محکم ترشدن سینه ها
 • قرارگیرفتن نوک سینه در مکان مناسب
 • كم شدن اندازه هاله دور نوک سینه
 • ایجاد تقارن در سینه ها و دستیابی به ی
 • شکل مطلوب
  آمادگی قبل از عمل جراحی

انجام آزمایش و ارزیابی پزشکی، انجام ماموگرافی قبل و بعد از جراحی برای مشخص کردن هر تغییری که بعدا در بافت پستان شما رخ خواهد داد، بررسی داروهایی که قبلا استفاده کرده اید یا در حال استفاده هستید، جراح همچنین دستورالعمل‌های خاصی درباره‌ی چگونگی آماده شدن برای عمل جراحی، قطع سیگار در زمان جراحی و شروع جراحی( حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی )، قطع مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی که باعث افزایش خونریزی خواهند شد.

عمل جراحی لیفتینگ سینه چگونه انجام می شود؟

جراحی لیفتینگ سینه معمولا شامل خارج کردن پوست اضافه است،  س

پس بافت باقی مانده سینه به سمت هم کشیده شده و به هم بخیه زده می شوند. این فرایند سینه را سفت کرده و در عین حال آن را بالا کشیده و لیفت می کند. انواع مختلفی از لیفتینگ سینه وجود دارد، معمولا برش در مکان هایی داده می شود که احتمال اسکارهای قابل مشاهده در آینده حداقل باشد.

انواع برش های جراحی ماستوپکسی

برش اطراف آرئول (هاله تیره رنگ دور سینه) در مرز بین پوست تیره و روشن قرار می گیرد و مخفی می شود. این روش یک لیفتینگ جزئی در سینه ایجاد می کند که برای افرادی که افتادگی جزئی دارند طراحی شده است. این عمل گاهی با عمل جراحی زیبایی سینه ترکیب می شود مثلا زمانی که خانمی قصد دارد سایز هاله دور سینه را کم کند یا بی قرینه بودن نوک سینه ها را درمان کند. زخم های ایجاد شده در طول ناحیه آرئول (هاله دور پستان) به خوبی پنهان می شوند.

جراحی ماستوپکسی

برش عمودی از زیر آرئول ( به صورت سوراخ کلید ) شروع می شود و به زیر سینه می رسد. که شبیه آبنبات چوبی به نظر می رسد. این نوع لیفتینگ برای سفت کردن و لیفت سینه استفاده می شود و همین طور می توان برای تغییر شکل گسترده سینه از این روش استفاده کرد. میزان زخم ایجاد شده توسط این روش متوسط است. برش عمودی معمولا بیشتر مشخص می شود.

لیفتینگ لنگری (لیفتینگ T معکوس یا لیفت کامل سینه) این روش شامل 3 خط برش می باشد، یک برش دور هاله سینه، یک برش عمودی از زیر هاله سینه تا چین زیر سینه و یک برش افقی به موازات چین زیر سینه ایجاد می شود. اغلب برای زنانی افتادگی شدید سینه دارند یا برای افرادی که می خواهند سایز سینه خود را کاهش دهند پیشنهاد می شود. از بین همه این تکنیک ها لیفتینگ لنگری بیشترین سفتی و تغییر شکل را در سینه ایجاد می کند. با این که این روش باعث ایجاد زخم می شود اما به طور کلی می توان گفت به مرور زمان جای زخم ها محو می شوند.

چه نوع لیفت سینه (ماستوپکسی) نیاز دارم؟

روش لیفت سینه برای افراد بستگی به مقدار افتادگی سینه هایشان دارد. درکل، سینه های کمتر افتاده نیاز به برش کمتری دارند و سینه هایی که افتادگی بیشتری دارند نیاز به برش بیشتر .

mastopexy

عوارض عمل جراحی ماستوپکسی یا لیفت سینه

عوارض زودرس مثل عفونت و خونریزی( تشکیل هماتوم ) بسیار نادر است . بیشترین عارضه که بیمار را نگران میکند ایجاد اسکار بد شکل در محل برش جراحی است که اگر دستورات پزشک رعایت شود به حداقل ممکن میرسد. متاسفانه آن گروه سنی که نسبت به جای عمل حساسیت کمتری دارند ( افراد مسن با پوست نازک ) جای عمل کمتری از خود به جای می گذارند و برعکس در افراد جوان که نسبت به جای عمل حساسیت بیشتری دارند. جای عمل بیشتر مشخص می شود. لازم به ذکر است که اسکار عمل در افراد با پوست تیره، ضخیم و چرب بیشتر دیده می شود که بهترین روش جهت کاهش این مشکل استفاده از روشی است که کمترین برش جراحی را همراه داشته باشد.
استفاده از ویتامینE، پانسمان های فشاری، چسب یا ورق های سیلیکونی یا تزریق داخلی موضعی کورتون می تواند از شدت اسکار عمل بکاهد. بعلت تورم در محل عمل، بیحسی دور سینه میتواند تا چند ماه ادامه داشته باشد اما بیحسی دائمی بسیار نادر است.

نکروز نوک سینه (از بین رفتن بافت چربی موجود در عمق پوست) نیز یکی از عوارض ناامید کننده و نامطلوب عمل ماستوپکسی است که در پنج درصد افراد می تواند رخ دهد.
یکی دیگراز شایعترین عوارض، ورم سینه ها است که گاهی ماهها وقت لازم است تا برطرف شود.مختصری عدم تقارن از نظر اندازه و شکل ظاهری سینه ها عادی میباشد. هر عمل جراحی نیز ریسک هایی دارد، احتمال خیلی کمی وجود دارد که عمل ماستوپکسی نیاز به جراحی اصلاحی داشته باشد.

از دیگر عوارض عمل ماستوپکسی:

 • ریسک بیهوشی
 • بی نظمی در شکل پستان و عدم تقارن
 • تغییر در احساس نوک پستان که ممکن است موقت یا دائمی باشد
 • از دست دادن نوک پستان و بخشی از هاله آن
 • ترومبوز وریدی عمقی، عوارض قلبی و ریوی

قبل از انجام جراحی ماستوپکسی حتما در مورد این عوارض با پزشک خود مشورت کنید.

به دنبال عمل جراحی ماستوپکسی یا لیفت سینه مقداری ورم و کبودی روی پستان‌ها ایجاد خواهد شد. کبودی معمولا حدود ۲ تا ۳ هفته بعد از بین می‌رود. در حالی که بیشتر ورم‌ها به مرور زمان از میان می‌روند، مقداری از ورم ممکن است تا ۳ ماه باقی بماند. طبق نشانه‌هایی که قبل از عمل روی سینه گذاشته می‌شوند، همیشه سعی می‌شود تا نوک هر دو سینه دقیقا در یک مکان متقارن قرار بگیرد ولی نیروهای کششی جای زخم‌ها ممکن است کمی جا و شکل‌شان را بعد از عمل عوض کند و تغییر دهد. اگر چه همیشه باید به خاطر داشته باشید که سینه‌های طبیعی نیز به هر حال تفاوت‌هایی با هم دارند. با اینکه روش‌های مورد استفاده توسط پزشک بهترین فاصله و توازن ممکن را بین دو سینه و نوک آنها تضمین می‌کند و باعث افزایش امکان شیر دادن بعد از عمل جراحی ماستوپکسی یا لیفت سینه بالا بردن سینه می‌گردد، لیکن این افزایش، تضمین شده نیست و گاهی شیر دادن بعد از عمل ممکن است مختل شود.

بعد از عمل جراحی ماستوپکسی یا لیفت سینه ، ممکن است متوجه شوید که پستان‌ها کمی سفت شده‌اند، مخصوصا کناره‌های قسمت‌های بریدگی ایجاد شده، این به خاطر فرآیند طبیعی جوش خوردن زخم و عناصری است که در بافت زخم قرار دارند، تا جوش‌خوردن را آسان کنند. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد درصورت نیاز ماساژی توسط جراح‌تان به شما آموزش داده می‌شود تا بهبود را سریع کند. این حالت کم‌کم و به مرور زمان رفع می‌شود اما ممکن است چند ماه طول بکشد تا کامل شود. همچنین ممکن است در چند هفته اول متوجه شوید که سینه‌های‌تان به طور غیرطبیعی بالا هستند. نگران نباشید چون همیشه جاذبه زمین آنها را شل کرده و به مکان طبیعی و مطلوب بازمی‌گرداند. باید انتظار این را داشته باشید که حس پوست موجود در نوک سینه و پوست اطراف آن بعد از عمل جراحی ماستوپکسی کاهش یافته باشد. این به دلیل آسیبی است که به انتهای اعصاب حسی این ناحیه در هنگام عمل جراحی وارد شده است و این مساله عموما اجتناب ‌ناپذیر است و معمولا در عرض چند ماه این حالت از بین می‌رود

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب مهم
فهرست
مشاوره در واتساپ