جراحی فیشر

جراحی فیشر

جراحی فیشر : شناخت بیماری های مقعدی باعث می شود تا در صورت بروز آن بتوان واکنش های سریع و مناسبی را نشان داد، خیلی از اوقات دیده شده است که پیگیری های به موقع باعث جلوگیری از شدت افزایش بیماری ها شده است. پس آگاهی از بیماری های مختلف و کسب اطلاعات مناسب لازمه ی درمان سریع آن می باشد.

فیشر یک بیماری مقعدی می باشد که با نام شقاق شناخته می شود. به صورت کلی و به زبان ساده می توان بیان کرد که فیشر یک ترک خوردگی ساده در اطراف مقعد می باشد که اگر به موقع تشخیص داده شود به راحتی قابل درمان است. ما در این مقاله می خواهیم در مورد فیشر مطالب مفیدی را برای شما شرح دهیم.

بیماری فیشر چیست؟

فیشر یکی از بیماری های شایع ناحیه مقعدی محسوب می شود، این بیماری دارای نام های مختلفی مانند فیشر آنال، شقاق و فیسور آنال است. به طور کلی می توان بیان کرد که شقاق همان زخم شدن لبه ی داخلی مقعد می باشد که به علت های مختلف ایجاد می شود. این وضعیت برای فرد بیمار بسیار دردناک است تا حدی که شخص بیمار از رفتن به دستشویی و رفع مدفوع اجتناب می کند. از مهم ترین علت های ایجاد درد شدید در این افراد پارگی پوشش سلولی مقعد می باشد که باعث می شود تا فرد در هنگام رفع مدفوع دچار انقباض اسفنگتر داخلی مخرج شود که همین امر باعث ایجاد درد شدید می شود.

علل ایجاد فیشر مقعدی چیست؟

باید بیان کنیم که بیماری شقاش به دلیل ضربه و فشار به پوشش داخلی دیواره مقعد ایجاد می شود اما به صورت کلی دلایل ناشناخته دیگری در ایجاد این بیماری وجود دارد. گاهی اوقات ضربه به خاطر حرکت مدفوع خشک و سخت و گاهی به دلیل مدفوع خیلی شل ایجاد می شود. کسانی که دریچه ی ناحیه مقعدی تنگ تری نسبت به سایرین دارند مستعد ابتلا به این بیماری هستند. از دیگر دلایل ایجاد فیشر می توان به بیماری های التهابی روده، عفونت مقعد و تومور اشاره کرد. به صورت کلی می توان علت های اساسی ایجاد بیماری فیشر را موارد زیر بیان کرد:

  • بارداری
  • رابطه جنسی مقعد
  • سرطان راست روده
  • عضلات دریچه مقعدی بیش از حد تنگ
  • تمیز کردن مقعد با دستمال های زبر
  • بیماری کرون
  • آسیب مقعد هنگام زایمان شدید
  • خاراندن مقعد
  • بیماری های مقاربتی

مشخصات بیماری فیشر را بشناسید

این عارضه ممکن است افراد را در سنین مختلف درگیر کند، به همین علت از کودکی تا سن پیری افراد در معرض قرارگیری به این بیماری هستند. شقاق حاصل پارگی و زخم سطحی در ناحیه مقعدی می باشد. همانطور که اشاره شد فیشر دارای درد شدیدی می باشد چرا که این عارضه در ناحیه زیر خط دندانه ای ایجاد می شود که دارای گیرنده های حسی زیادی است. فیشر به صورت یک خط طولی بوده که در نیمه تحتانی مقعد رخ می دهد. زمانی که عارضه خود را برای اولین بار نشان می دهد مدفوع به سختی و با سوزش از مقعد خارج می شود و این امر تا مدت 24 ساعت ادامه خواهد داشت. در بسیاری از موارد فرد نمی تواند به صورت روزانه فعالیت های خود را انجام دهد.

بیماری فیشر را با بواسیر اشتباه نگیرید!

با توجه به نزدیک بودن علائم بیماری فیشر با بواسیر خیلی از افراد این دو عارضه را هم اشتباه می گیرند. این امر به دلیل عدم اطلاع رسانی کافی و عدم آگاهی مناسب از بیماری و علائم آن می باشد. فرد به خیال اینکه دچار بواسیر شده است خود درمانی می کند که صحیح نیست. خود درمانی و عدم در میان گذاشتن این امر با پزشک باعث می شود تا بیماری شدت گرفته و علائم بیشتری ظهور کند. اگر در درمان فیشر کوتاهی صورت بگیرد به مرور زمان تبدیل به آبسه مقعدی شده و نهایتا باعث ایجاد فیستول می شود.

بسیاری از افرادی که به مراکز پزشکی مراجعه می کنند نیز به اشتباه به پزشک معالج می گویند که دچار بیماری بواسیر شده اند اما پس از بررسی متوجه می شوند که عارضه مربوطه فیشر است. بنابراین بدون آنکه از شخصی خجالت بکشید و یا موضوع را پنهان کنید بهتر است به محض درد و خونریزی هنگام مدفوع به پزشک متخصص مراجعه کنید.

چه زمانی بیماری فیشر رخ می دهد؟

یکی از مهم ترین دلایلی که در ایجاد این بیماری نقش دارد یبوست شدید می باشد. زمانی که مدفوع در داخل روده خشک شود و با فشار زیاد از مقعد خارج شود باعث ایجاد خراش های مختلف روی سطح مقعد می شود. اگر برای یکبار یبوست باعث خروج ناملایم مدفوع شود مشکلی برای فرد به وجود نمی آورد اما زمانی که برای چند بار این اتفاق رخ دهد، به مرور زخم تشکیل شده و درد و خونریزی آغاز می شود. زمانی که زخم پیشرفت کند و درمانی برای آن صورت نپذیرد، عضله اسفنکتر مقعد برای مقابله با درد، شروع به اسپاسم کردن می کند که این امر باعث ایجاد و تشدید این عارضه می شود. از دیگر عوامل می توان به بیماری اسهال اشاره کرد، طبق تحقیقات صورت گرفته اسهال در زنان باردار می تواند باعث ایجاد بیماری فوق شود.

راه های جلوگیری از بروز فیشر

مهم ترین ابهامی که در ذهن بیماران و سایر افراد وجود دارد این است که چگونه می توان از بروز فیشر جلوگیری کرد؟ باید عنوان کنیم که برای کاهش درصد احتمال ابتلا به یبوست که عامل اصلی بیماری فیشر می باشد باعث غذاهای حاوی فیبر فراوان میل کنید، آب فراوان بنوشید و میوه جات و سبزیجات را در دستور غذایی خود قرار دهید. در کنار موارد گفته شده انجام دادن ورزش به صورت روزانه و داشتن تحرک زیاد نیز باعث فعال شدن دستگاه گوارش شده و عدم یبوست را به دنبال دارد.

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مطالب مهم
فهرست