جراحی فرنولوتومی درمان کوتاهی و محدودیت های حرکتی زبان

جراحی فرنولوتومی  : گاهی اوقات وجود مشکلات و محدودیت های زبانی باعث می شود تا فرد نتواند به صورت عادی سخن بگوید،  این مشکلات از بدو تولد وجود دارد و باعث ایجاد ناهنجاری های مختلف نظیر مشکل در صحبت کردن، شیر خوردن و حتی بلع می شود.

نام دیگر کوتاهی بند زبان که باعث ایجاد محدودیت های زبانی می شود، فرنولوم  می باشد. درمان کوتاهی و محدودیت های حرکتی زبان فرنولوتومی یا فرنولوپلاستی نام دارد که در اینجا می خواهیم به صورت مختصر در مورد آن توضیح دهیم.

فرنولوتومی چیست؟

به صورت کلی می توان بیان کرد که فرنولوتومی یک روش جراحی می باشد که توسط پزشک متخصص با توجه به وضعیت بیمار تجویز می شود. عمل انجام شده در خیلی از موارد بدون بی هوشی کامل قابل انجام می باشد و دوران نقاهت آن برای هر شخص متفاوت می باشد.

جراحی فرنولوتومی.

علائم کوتاهی بند زیر زبان چیست؟

در دوران جنینی در رحم مادر ساختار زبان از بافت موجود در کف دهان تشکیل می شود و سراسر آن به کف دهان چسبیده است، با ادامه یافتن رشد و تکامل، مرگ سلولی در زیر زبان اتفاق افتاده و اغلب بافت های زیر زبان را طوری از بین می برد که زبان از کف دهان آزاد می شود و فقط در بخش فرنولوم این اتصال باقی می ماند. در برخی از موارد این اتصالات سلولی از بین نرفته، به طوری که فرنولوم تا جلوی زبان کشیده می شود و زیر زبان در تمام طولِ آن به کف دهان وصل باقی می ماند.

در بسیاری از موارد حرکت سخت زبان به کناره های دهان و قسمت های فوقانی باعث می شود که این حس را داشته باشیم که به عارضه کوتاهی بند زبان دچار هستیم. زبان از حفره دهان به راحتی خارج نمی شود. این امر ممکن است در نوزادان بسیار دیده شود که در این صورت خوردن را دچار مشکل می کند.

وجود کوتاهی بند زیر زبان چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

به صورت کلی باید بیان کرد که کوتاهی بند زیر زبان نمی تواند مشکلی را ایجاد کند، چرا که صحبت کردن و تکلم به موارد زیادی بستگی دارد که نیازی به فرنولوتومی نیست. برای تکلم صحیح به صورت معمول عوامل زیادی وجود دارد که می تواند باعث حرکت صحیح زبان شود. دقت کنید در مبتلایان به این عارضه محدودیت های حرکتی افزایش پیدا می کند که این امر باعث می شود تا کلمات به راحتی قابل بیان یا حتی قابل فهم نباشد. در کودکانی که به این عارضه گرفتار هستند اشکالات گفتاری و تلفظی در ادای برخی کلمات به شکل نادرست مشاهده می شود.

جراحی فرنولوتومی

تشخیص کوتاهی بند زیر زبان

افرادی که می خواهند متوجه این موضوع شوند و در مورد کودکان خود نگران هستند بهتر است آزمایش ساده ای انجام دهند به این صورت که یک بستنی قیفی به کودک خود بدهند. اگر کودک در لیسیدن بستنی مشکلی نداشته باشه به احتمال خیلی زیاد عارضه کوتاهی بند زیر زبان نداشته و نیاز به جراحی فرنولوتومی ندارند. ظاهر کودکانی که به این عارضه مبتلا هستند ممکن است دچار تغییراتی شود، به عنوان نمونه فاصله داشتن دو دندان پیش پایین از یکدیگر نشانه ای از این بیماری است.

شیوه های درمانی کوتاهی بند زبان

به صورت کلی می توان بیان کرد که با جراحی فرنولوتومی می توان این عارضه را درمان نمود. بسته به سن کودک پزشک مربوطه تشخیص می دهد که عمل نیاز به نیمه بیهوشی دارد یا با بی حسی موضعی قابل انجام است. برخلاف تصورات مختلف که در جامعه می باشد این کار بسیار راحت قابل انجام است. نتایج عمل نیز به خوبی نشان داده است که ریسک جراحی فرنولوتومی کم می باشد و پس از عمل اعتماد به نفس از دست رفته کودک به وی باز می گردد. اغلب افراد اعتقاد دارند در صورت وجود این عارضه در بدو تولد می توان قبل از مرخص شدن از بیمارستان عمل جراحی را انجام داد. اما در این بین افرادی هستند که اعتقاد دارند کودک پس از تولد اگر دچار این عارضه باشد می تواند با افزایش شیر خواری بدون نیاز به پزشک و جراحی فرنولوتومی بهبود پیدا کند. فرنولوتومی نیاز به بی هوشی کامل نداشته و با بی حس موضعی امکان پذیر است، اما فرنولوپلاستی نیاز به بی هوشی و جراحی دارد. این روش در مواردی که فرنولوم کلفت‌تر و سفت‌تر است، انجام می‌شود. عوارض این دو جراحی شامل عفونت،خونریزی، آسیب به زبان و غده های بزاقی می باشد.

جراحی فرنولوتومی

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب مهم
فهرست
مشاوره در واتساپ