جراحی فقت یه طرفه یا دو طرفه

جراحی فتق یک طرفه یا دو طرفه

جراحی فتق یک طرفه یا دو طرفه : فتق زمانی رخ می دهد که یک عضو با فشار به داخل دهانه ای در یک عضله یا یک بافت که آن را در محل خود نگه می دارد وارد می شود. این امر باعث ایجاد یک باد شدید می شود که به فتق معروف است. فتق در انواع مختلفی وجود دارد.

باید توجه داشته باشید که فتق یک طرفه یا دو طرفه وجود دارد که شیوع فتق بیشتر در ناحیه شکم است. همچنین فتق در بالای ران، ناف و ناحیه کشاله ران نیز ایجاد می شود. فتق یک طرفه یا دو طرفه به آن صورت خطرناک نیست اما عدم توجه به آن می تواند خطرساز باشد. در این نوشته می خواهیم در مورد این موضوع مطالبی را قرار دهیم.

عواملی که باعث ایجاد فتق یک طرفه یا دو طرفه می شود ؟

فتق به طور کلی به دلیل ضعف عضلات و فشار به نقاط مختلف بدن ایجاد می شود. فتق ممکن است به سرعت در طول مدت رشد داشته باشد. علت های مختلفی از ایجاد این عارضه وجود دارد که به شرح زیر است:

 • عدم بسته شدن مناسب دیواره شکمی در رحم
 • افزایش سن و وجود آسیب های ناشی از زخم
 • سرفه های مزمن
 • وجود عضلات ضعیف
 • حاملگی که باعث ایجاد فشار به شکم می شود
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • سرفه مداوم یا عطسه

نشانه های فتق را بشناسید

یکی از شایع ترین نشانه های فتق یک طرفه یا دو طرفه برآمدگی یا توده در ناحیه تحت تاثیر می باشد. در مورد یک فتق مغبنی ممکن است یک توده در هر دو طرف استخوان شرمگاهی شکل بگیرد، قسمتی که کشاله ران و ران به هم می رسند باعث ایجاد فتق شود. اگر کودک دچار فتق شود از نشانه های آن می توان به برآمدگی های ایجاد شده در ناف یا سایر نقاط بدن متوجه این بیماری شد. فتق یک طرفه یا دو طرفه که ممکن است در ناحیه شکم ایجاد شود در هنگام خم شدن ، سرفه زدن یا بلند کردن اجسام سنگین خود را نشان می دهد. برخی از فتق ها مانند فتق هیاتال باعث ایجاد درد قفسه سینه شده و برگشت اسید به معده را به دنبال دارد.

پیشگیری از فتق

برای جلوگیری از این عارضه می توان با رعایت کردن موارد زیر به راحتی از گرفتار شدن به فتق یک طرفه و دو طرفه پیشگیری کرد. نکات پیشگیرانه شامل موارد زیر می باشد:

 • ترک سیگار
 • مراجعه به پزشک در صورت سرفه های مداوم
 • حفظ وزن بدن در محدوده سالم
 • جلوگیری از بلند کردن اشیای سنگین
 • دوری از فشار و زور زدن در طی اجابت مزاج یا ادرار کردن

فتق یک طرفه یا دو طرفه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

به طور کلی می توان بیان کرد که فتق یک طرفه یا دو طرفه از طریق معاینه فیزیکی قابل تشخیص می باشد. پزشک معالج ممکن است متوجه برآمدگی های موجود در شکم یا کشاله ران شود که این امر در هنگام ایستادن بزرگ تر می شود. اگر پزشک متوجه این موضوع شود می تواند روش های درمانی مختلف را در نظر بگیرد. استفاده از اشعه ایکس باریم نیز می تواند باعث تشخیص فتق دستگاه گوارش شود. پس از نوشیدن محلول مایع باریم تصاویر به خوبی می تواند فتق یک طرفه یا دو طرفه را تشخیص دهد. آندوسکوپی نیز یکی از روش های درمانی می باشد که به راحتی می تواند برای تشخیص این عارضه به کار گرفته شود.

شیوه های درمانی فتق یک طرفه و دو طرفه

شدت بیماری را می توان توسط پزشک معالج متوجه شد. پزشک با توجه به اندازه فتق می تواند برای آن درمان های مختلف را تجویز کند. گزینه های درمانی شامل تغییر سبک زندگی، دارو و جراحی می شود.

تغییرات سبک زندگی

تغییر سبک زندگی برای درمان بسیاری از عارضه های امروزی جواب گو می باشد، البته باید بیان کرد که این امر به تنهایی نمی تواند کارآمد باشد اما برای پیشگیری از فتق و جلوگیری از شدت فتق یک طرفه یا دو طرفه بهتر است از وعده های غذایی سنگین اجتناب کنید. پس از خوردن غذا بلافاصله دراز نکشید و وزن خود را در محدوده سالم نگه دارید. استفاده از ورزش های مختلف توصیه شده است اما بهتر است از ورزش های سنگین پیشگیری کنید. اگر این امر جوابگو نباشد کمک های دارو و استفاده از جراحی در دستور کار قرار می گیرد.

دارو

اگر فتق با کمک تغییر سبک غذایی بهبود پیدا نکند، معمولا داروهای مختلف بدون نسخه و یا تجویزی که باعث کاهش اسید معده می شود استفاده می شود. داروها می تواند شامل آنتی اسیدها، مسدود کننده های گیرنده اچ 2 و مهار کننده های پمپ پروتون باشد.

عمل جراحی فتق

اگر فتق یک طرفه یا دو طرفه در حال بزرگ شدن باشد پزشک تصمیم می گیرد که جراحی فتق را در دستور درمانی قرار دهد. پزشک متخصص با دوختن سوراخ دیواره شکمی و بستن آن در طول عمل جراحی می تواند به درمان فتق بپردازد. این امر به کمک بستن سوراخ با مش انجام می شود. فتق ها می توانند به کمک جراحی فتق باز یا لاپاروسکوپی انجام شوند. در روش جراحی لاپاروسکوپی برای ترمیم فتق یک طرفه یا دو طرفه از یک دوربین کوچک استفاده می شود که بتواند چند برش ریز در بدن ایجاد کند که عوارض کمتری دارد. جراحی باز نیاز به یک روند بهبود طولانی تر دارد. دوره نقاهت در جراحی باز معمولا شش هفته می باشد.

 

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مطالب مهم
فهرست