جراحی بینی

جراحی شکستگی بینی یا FIX

شکستگی بینی یا FIX : بینی یک بخش بسیار مهم می باشد که در زیبایی صورت افراد نقش به سزایی دارد. خیلی از افراد از فرم بینی خود راضی نیستند و به دنبال عمل های مختلف می روند. باید توجه داشته باشید که برای عمل بینی بهتر است به یک پزشک متخصص و کاربلد مراجعه کنید. برخی عمل ها به دلیل بیماری و نقص انجام می شود.

شکستگی بینی یا FIX یکی از مواردی است که ممکن است در آن نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد. استخوان های بینی به صورت معمولا در نزدیکی چشم، ضحیم بوده و هر چه به سمت مرکز صورت می روند نازک تر می شوند. به همین دلیل بیشتر شکستگی های استخوانی را شکستگی بینی تشکیل می دهد. در این نوشته می خواهیم در مورد شکستگی بینی یا FIX مطالب مهمی را شرح دهیم.

آناتومی بینی

علائم شکستگی بینی یا FIX را بدانید

شکستگی بینی یا FIX دارای علائم مختلفی می باشد که ممکن است سریعا ظاهر شده و یا سه روز طول بکشد تا علائم آن ظاهر شود. علائم و نشانه های شکستگی بینی شامل موارد مختلف می باشد که بدین شرح است:

  • درد یا حساسیت به لمس، به ویژه لمس قسمت حساس بینی
  • خونریزی
  • تورم بینی و مناطق اطراف آن
  • کبودی در اطراف بینی یا چشم
  • اختلال در تنفس از طریق بینی
  • احساس مسدود شدن بینی

آشنایی با عوارض شکستگی بینی یا FIX

قطعا شکستگی بینی دارای عوارض خاص خود می باشد که در صورت اهمیت ندادن به آن باعث ایجاد بیماری های بیشتر می شود. ما در این بخش می خواهیم در مورد عوارض شکستگی بینی مطالب جالبی را بیان کنیم.

انحراف تیغه بینی

شکستگی بینی یا FIX ممکن است به مرور زمان باعث ایجاد انحراف تیغه بینی شود، در این حین دیواره نازکی که بینی را تقسیم می کند سپتوم بینی نام دارد که به یک سمت انحراف پیدا کرده و باعث باریک شدن مجاری بینی در سمت انحراف یافته می شود. به صورت کلی می توان بیان کرد که داروها می توانند در مدیریت عمل جراحی انحراف بینی نقش داشته باشند اما برای اصلاح کامل نیاز به عمل جراحی می باشد.

تجمع خون

گاهی وقت ها همراه با شکستگی بینی یا FIX ممکن است تجمع و لخته شدن خون نیز رخ دهد که به این حالت هماتوم سپتوم گفته می شود. این موضوع باعث می شود تا یک یا هر دو مجرای بینی مسدود شود. برای پیشگیری از آسیب رسیدن به غضروف ها، هماتوم سپتوم به صورت اورژانسی باید تخلیه شود.

شکستگی غضروف

اگر شکستگی بینی به دلیل ضربات قوی مانند تصادف در ماشین ایجاد شود، ممکن است علاوه بر شکستگی بینی یا FIX شکستگی غضروف نیز ایجاد شود. اگر آسیب زیاد باشد نیاز به عمل جراحی وجود دارد، عمل جراحی می تواند شکستگی بینی و غضروف را باهم تحت معالجه قرار دهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

زمانی که یک آسیب جدی به بینی وارد شده است بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. باید توجه داشته باشید که هماتوم سپتوم یک اورژانس پزشکی محسوب می شود چرا که تجمع خون، به سپتوم بینی فشار وارد می کند. این امر باعث ایجاد عفونت در بدن شده که غضروف بینی دچار تحلیل می شود و در نتیجه افتادگی بینی رخ می دهد. بهترین کار این است که در زمان شکستگی بینی یا FIX به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

عمل جراحی شکستگی بینی یا FIX چگونه است؟

اگر استخوان های بینی در اثر شکستگی جا به جایی زیادی داشته باشد اغلب تلاش می شود تا تحت بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی استخوان های بینی به محل اصلی خود بازگردانده شود. این کار به صورت معمولا پس از یک هفته از آسیب وارد شده انجام می شود، استخوان ها در موقعیت نامناسب، بهبود پیدا نمی کند. بسیاری از شکستگی ها نامنظم هستند و به درستی به موقعیت اصلی خود باز نمی گردند. تغییر موقعیت استخوان های بینی در اثر شکستگی بینی یا FIX نیاز به عمل اصلاحی بینی یا رینوپلاستی دارد. برای رفع این موضوع از روش جراحی اقدام می شود که شامل موارد زیر است:

عمل جراحی بسته شکستگی بینی

اگر شکستگی بینی رخ داده شده باعث تغییر موقعیت استخوان ها و غضروف های بینی شده باشد، ممکن است پزشک متخصص به صورت دستی آن را تراز نماید که به این روش جراحی بسته بینی گفته می شود. برای دریافت بهترین نتیجه از درمان شکستگی استخوان، نباید بیش از 14 روز گذشته باشد. در این روش به صورت نرمال از یک اسپکولوم بینی استفاده می شود. علاوه بر موارد گفته شده از ابزارهای دیگر برای غضروف بینی تراز شده استفاده می شود.

جراحی رینوپلاستی یا سپتورینوپلاستی

در خیلی از موارد جراحی بسته بینی با توجه به شکستگی های شدید و متعدد مناسب نمی باشد و بهتر است از جراحی رینوپلاستی یا سپتورینوپلاستی استفاده شود. در این شکستگی بینی یا FIX از طریق جراحی ذکر شده قابل درمان است. به صورت معمول هر دو عمل تحت سرپایی انجام می شود و در بدترین حالت ممکن به یک شب بستری نیاز می باشد.

 

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مطالب مهم
فهرست