جراحی بیوپسی بیضه | تشخیص علت ناباروری

جراحی بیوپسی بیضه : ناباروری در میان مردان یکی از رایج ترین مشکلاتی می باشد که امروزه افراد بسیاری به این امر دچار هستند. برای درمان باروری مردان روش های بسیار مختلفی ارائه می گردد که بیوپسی بیضه از جمله موارد پیشنهادی بوده و تاثیر بهسزایی در درمان این معضل خواهد داشت. در بیوپسی بیضه یا به عبارتی دیگر نمونه برداری از بیضه ها با نمونه کوچک بافتی از هردو و یا یکی از بیضه ها توسط میکروسکوپ مورد بررسی واقع می شوند. بیضه ها غددی جنسی بوده و در زیر آلت تناسلی مردان واقع می باشند نقش اصلی بیضه ها باروری مردان بوده و با تولید اسپرم علاوه بر اجرای نقش خود در خصوص باروری در ساخت هورمون جنسی مردانه یا همان تستسترون نقش ایفا می کند. توجه داشته باشید که تست بیوپسی بیضه در موارد نادر انجام می شود به طور کلی می توان گفت در صورت وجود دو مورد از این نوع تست برای درمان ناباروری استفاده می گردد:

 • اگر مایع منی اسپرم نداشته باشد
 • اگر تست هورمونی در رنج طبیعی باشد

هم چنین در صورت مشکوک به سرطان بیضه اجرای این تست کاربردی نداشته و برای تشخیص و بررسی این مورد بایست از ارکیکتومی یا همان جراحی باز استفاده می شود. توجه داشته باشید که برای انجام بیوپسی بیضه ابتدا بایست پزشک مربوطه از آمادگی فرد آگاهی کاملی را به دست آورد:

 • هر نوع مشکل خونریزی
 • استفاده از هر نوع داروی ضد انعقاد
 • آلرژی به داروهای بی حسی

این موارد ذکر شده از جمله مواردی می باشد که بایست فرد پزشک خود را مطلع سازد. در صورت انجام این تست تحت بیهوشی عمومی فرد باید قبل از جراحی از خوردن و آشامیدن خودداری کند.

جراحی بیوپسی بیضه

عوارض و خطرات بیوپسی بیضه
مردانی که از ناباروری خود رنج می برند می توانند با مراجعه به کلینیک گلبرگ زیر نظر متخصصین معروف و درجه یک با انجام بررسی های لازم مورد درمان واقع شوند. در کلینیک گلبرگ با استفاده از به روز ترین دستگاه های پزشکی و بهترین پزشکان در این خصوص شما می توانید با خیلی راحت و بدون استرس این تست را انجام دهید. توجه داشته باشید که تست بیوپسی بیضه خطراتی از جمله نعوظ و یا ناباروری نداشته و از از خطر کمی برای خونریزی مداوم و یا عفونت برخوردار می باشد؛ به عبارت دیگر می توان گفت به دلیل استفاده از بیهوشی عمومی در انجام این تست خطرات و عوارض کمتری را نیز به دنبال خواهد داشت. در هر حالت بایست پس از جراحی تحت نظر پزشک مربوطه مراقبت های لازم را انجام داده و در صورت مواجه با شرایط زیر فورا با پزشک در میان بگذارید:

 • درد شدید در اسکروتوم
 • تورم شدید اسکروتوم
 • تب بالاتر از 38 درجه
 • خونریزی شدید علی رغم بانداژ

از مراقبت های لازم بعد از انجام این تست به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • مسکن مصرف کنید
 • آنتی بیوتیک مصرف کنید
 • استراحت مطلق در روز اول
 • شرت تنگ نپوشید

جراحی بیوپسی بیضه
جراحی بیوپسی بیضه با استفاده از بی حسی موضعی به صورت سرپایی انجام می شود. در این روش جراحی با نمونه گیری اسپرم ها مورد بررسی واقع شده و در صورت مشاهده طبیعی بودن اسپرم نشان از آن می باشد که مشکل ناباروری علل دیگری را داراست در این صورت می توان از اسپرم ها برای روش های باروری مورد استفاده قرار داد.

جراحی بیوپسی بیضه

مراحل جراحی بیوپسی بیضه

 1. آسپیران اسپرم از اپیدیدیم : در این مرحله از جراحی در حالتی که انسداد در مجرای دفران واقع باشد برای به دست آوردن اسپرم به کمک سوزن آسپیراسیون اسپرم از اپیدیدیم انجام می شود.
 2. ترمیم واریکوسل : در این روش جراحی نیز برای مسدود کردن وریدهای غیر طبیعی و درست کردن این حالت، جراحی صورت می پذیرد. در این روس با استفاده از بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی در زیر شکم به عبارتی دیگر بالای کیسه بیضه برش کوچکی انجام می شود. توجه داشته باشید رفع و ترمیم واریکوسل در حد بسیار زیاد سبب بهبود کیفیت باروری و اسپرم خواهد شد.

شما میتوانید با مراجعه به کلینیک دکتر فتوت ، تحت نظر پزشکان مجرب و به روز مورد درمان و جراحی واقع شده و مشکل ناباروری را درمان و باروری خود را به دست آورید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب مهم
فهرست
مشاوره در واتساپ