جراحی بینی رینوپلاستی

همه چیز درباره جراحی بینی رینوپلاستی

شاید بتوان گفت هیج عمل جراحی تا به حال به اندازه عمل جراحی بینی دارای منابع علمی نباشد و با در نظر گرفتن آنکه این عمل یک عمل متوسط از نظر وسعت محسوب می شود پرسشی را در ذهن می پروراند که علت چیست؟ پاسخ اهمیت مکانی و کاری بینی می باشد. تاثیر آن در زیبایی و نقش آن در تنفس، عمل جراحی بینی را بسیار مهم کرده است .بینی از بافتهای مختلف تشکیل شده است: پوست زیرجلد، غضروفها، استخوان، عضلات ظریف و بافتهای هم بند که در عمل تغییرات روی غضروفها و استخوان شکل نهایی را ایجاد مینماید. پوست، و باقی بافتها از غضروف و استخوان در اکثر موارد تبعییت مینمایند و شکل میگیرند و اگر تغییرات آنها صحیح و اصولی باشد پوست نیز به شکل درست روی آنها قرار میگیرد و نتیجه خوب راخواهیم دید.باید به خاطر سپرد امکان تصحیح تمامی مشکلات همیشه ممکن نیست ولی بهبود آنها امکان دارد برای درک بهتر با بیان ساده تمامی موارد اصلی در مورد این عمل مهم بیان میشود

علل مراجعه :

 1. افرادی که جهت عمل جراحی بینی مراجعه می کنند سه گروه از مشکلات را بیان می کنند .
 2. مشکلات شکل بزرگی، کجی، عدم تقارن، افتادگی، قوز، پهنای زیاد، پرههای ضخیم، گوشتی .
 3.  مشکلات تنفسی:گرفتگی یک طرفه یا دو طرفه دایمی یا گاهگاهی، هنگام ورزش یا فعالییت، هنگام خواب باز ماندن دهان یا تنفس صدا دار

مجموعه مشکلات شکلی و تنفسی

مشاوره و معاینه

در هنگام مشاوره بیماریهای قبلی یا فعلی و داروهای مصرفی خود را به دقت بیان کنید، مشکلات و روحی و روانی را اگر دارید یا داشتید باید به اطلاع پزشک خود برسانید، عمل هایی را که انجام داده

اید نیز بسیار مهم هستند، مشکلات بینی خود را بیان کنید. بعد از بیان مشکلات پزشک شما را معاینه

میکند و در خصوص مشکلات بیان شده یافته های خود را بصورت ساده و قابل فهم بیان می کند، که | میتوان آنها را بدینگونه عنوان کرد

بزرگی بینی یا واقعی است یا به علت کوچک بودن فک بالا یا چانه، کوچک بودن چشمها یا دهان و و لیها می باشد .کوچک کردن بینی تا حدی که پوست قابلیت عقب نشینی دارد و مشکلات تنفسی ایجاد

نکند ممکن است و مقدار آن بطور معمول در حد چند میلیمتر است و این در مورد هر سه بعد طول و پهنا و ارتفاع قابل انجام می باشد که حجم کم شده از بینی در اکثر موارد آنرا به اندازهای قابل قبول تبدیل مینماید ولی شاید بیمار میزان بیشتری را از جهت کوچک شدن میخواهد که امکان پذیر نیست. اگر کوچکی سایر اجزای صورت نیز وجود داشته باشد گاهی با تصحیح آنها میتوان کمک بیشتری نمود مانند بزرگ کردن چانه که بسیار مفید می باشد.

کجی بینی به علت کجی تیغه میانی، استخوان ها، غضروفها ونکته مهم دیگر کجی شاید بخشی از کجی کل یا بخشهایی از صورت باشد در اکثر موارد کجی قابل بهبودی است ولی گاهی بهبودی کامل نیست و چون گاهی کل یا بخشی از صورت مشکل دارد باید کجی به صورتی درمان شود که هماهنگ با سایر بخشها باشد چون درمان کامل آن باعث نشان دادن بیشتر سایر اشکالات می شود که این نوع از کجی یک طیف از تغییرات می باشد که به آن کجیهای پیچیده میگویند.

عدم تقارن وقتی که در یک بعد باشد قابل بهبودی کامل است ولی هر چه تعداد ابعاد درگیر بیشتر باشد بهبودی شاید کامل نباشد ولی به هر حال بسیار بهتر از قبل میشود.

افتادگی بینی در اکثر موارد قابل درمان می باشد ولی گاهی میزان آن آنقدر زیاد است که به علت میزان زیاد پوست باید به بهبودی نسبی آن رضایت داد

قوز در اکثر موارد درمان می شود ولی موج پوستی حاصل از قوز ممکن است تا مدتها بماند ولی اکثر اوقات آن نیز بهبود پیدا می کند

پهنای زیاد در اثر پهنای استخوان یا کم بودن ارتفاع ایجاد می شود یا پره های بینی با فاصله زیاد به محل خود متصل می شوند در اکثر موارد درمان می شود ولی نباید برای کم کردن پهنا مشکلات تنفسی برای بیمار ایجاد کرد و گاهی بخصوص وقتی بینی کج است لازم و بهتر است چند ماه بعد که بینی شکل گرفت و خطر جابجایی پرهها کمتر شد، جابجایی پرهها انجام شود.

پرههای ضخیم درمان سخت و غیر قابل پیش بینی داردبعضی از جراحان به روشهای مختلف انرا درمان می کنند ولی همه با این نوع از درمان موافقت ندارند.

بینی گوشتی

در واقع به عنوان یک پدیده علمی از آن ذکر نمی شود ولی به عنوان یک طیف، مجموعه ای از مشکلات در بینی می باشد این مشکلات عبارتند از: پوست کلفت، ضعف غضروفها پهنای زیاد، پرههای ضخیم، بد شکلی سوراخهای بینی، ارتفاع کم بینی هم در ناحیه استخوان و هم در ناحیه نوک بینی حجم و پهنای زیاد در نوک بینی که این مطلب آخری مهمترین علامت این گونه از بینی ها می باشد .درمان اینگونه از بینیها به علت تضادهای موجود بافتی همراه با تقاضای بهبودی کامل آن توسط بیمار بسیار مشکل است ولی اگر بیمار واقعییت بینی خود را بشناسد و به بهبودی نسبی آن قانع باشد می تواند جهت عمل اقدام کند وگرنه بهتر است این کار را انجام ندهد چون همواره می تواند عاملی باشد جهت تنش با جراح، پس این گونه از بیماران با پر کارترین نوع عمل جراحی کمترین جواب را میگیرند و بطور معمول هزینه عمل آنها بیشتر نیز می باشد.

 

مشکلات تنفسی

این نوع از مشکلات بطور معمول از علایم گزارش شده توسط بیمار می باشد که شاید علایم فیزیکی واضحی نداشته باشد وقتی علایم فیزیکی وجود دارد علت مشخص می شود و درمان بطور معمول موفقیت امیز میباشد بعضی اوقات بیماران علایمی را به عنوان مشکلات تنفسی ذکر می کنند که ارتباط آن با بینی اثبات شده نیست و گاهی مسایل پنهان وجود دارد و درمان هایی بطور تکمیلی در هنگام عمل انجام میشود که بیشتر پیشگیرانه میباشد و اجباری در انجام همگانی آنها نیست ولی بعضی از این درمان ها بسیار مفید می باشند.

هنگام عمل بینی بخش مهمی از عمل مربوط به سیستم تنفسی بینی می باشد که شامل عمل بر روی انحراف تیغه، انحراف استخوان، ضایعات تیغه و مشکلات شاخکهای بینی و ضایعات مخاطی میباشد. بعضی اوقات در اثر ضربه یا مشکلات ارثی انحراف شدید و پیچیده وجود دارد که با تغییر شکل غضروف ها و سایر اجزاء بینی همراه میگردد که درمان آنها سخت و پیچیده است و گاهی فقط بهبودی نسبی را میتوان انتظار داشت.

گروهی از بیماران به علت ضربه یا عمل های قبلی دچار سوراخ یا نابودی تیغه بینی می باشند که باید با عمل جراحی پیچیده به درمان آن اقدام نمود ولی همیشه نمی توان بطور کامل آنها را درمان کرد.

مشکلات شکلی و تنفسی

وقتی هر دو مشکل با هم وجود دارند که مجموعه ای از علایم ذکر شده را دارند و در درمان به آنها توجه خواهد شد.

یکی از نکات مهم اعمال جراحی پلاستیک و زیبایی وضعیت روحی و روانی افراد می باشد، اگر بیمار خود اطلاع دارد باید به پزشک اطلاع دهد و اگر پزشک تشخیص دهد شاید با احترام این نکته را با توجه به اهمیت آن به شما اطلاع دهد وجود بعضی از مشکلات روحی و روانی مانع از عمل می باشد و بهتر است بیمار ابتدا به درمان آن بپردازد و بعد جهت عمل مراجعه کند گاهی شاید بیماری به حدی است که عمل جراحی برای آن افراد ممنوع است و گاهی نوع بیماری مشکلی جهت عمل نمی باشد. در فرهنگ های مختلف برخورد با این مسایل بسیار متفاوت است و گاهی پزشکان بصورتی فقط از انجام عمل بر روی این بیماران خودداری می کنند و از ارایه علت معذورند.

بعد از مشاوره و معاینه به توضیحات پزشک با دقت گوش دهید هر سوالی که دارید بپرسید. سوالی که بسیاری از افراد دارند شکل بینی بعد از عمل است پاسخ به این سوال بسیار مشکل است ولی با توجه به عکسهایی که توسط پزشک به شما نشان داده می شود یا اگر نمونه کار پزشک را خود از نزدیک دیده اید و با شناخت قبلی به پزشک مراجعه کرده اید توانایی پزشک را در حصول نتیجه مناسب می توانید حدس بزنید. گاهی بعضی از پزشکان از نرم افزارهایی که روی عکس های قبل از عمل تغییراتی ایجاد می کنند استفاده مینمایند، این نرم افزارها کمک کننده هستند ولی هیچ گاه کسی نمی تواند تطبیق نهایی شکل بینی را با آنها تضمیین نماید و بیشتر به عنوان یک وسیله کمکی در بهتر نشان دادن تغییرات استفاده می شود و گاهی نیز باعث ایجاد مشکل می شود و تصور غیر قابل حصولی در بیمار ایجاد مینماید. به هر حال این یک وسیله کمکی می باشد و همه از آن استفاده نمی نمایند.

سوال دیگری که بعضی از بیماران میپرسند آنست که این عمل را انجام دهند یا نه؟ بیمار خود باید تصمیم به عمل بگیرد و بر اساس میزان مشکل خود و بر اساس مشاوره تصمیم خود را بگیرد، هیچگاه به علت حرف دیگران و پیشنهاد پزشک عمل جراحی نکنید و فقط بخاطر خود و احساس مثبت تغییر مناسب جهت عمل اقدام کنید دیدگاه مثبت و قاطع شما به پزشک شما نیروی انجام بهترین عمل را که در توان اوست میدهد، اگر بدنبال مقایسه و رقابت با فردی هستید عمل برای شما مناسب نیست سایر نکات از این دست واضح است و نیازی به توضیح نمی باشد.

عکس (فتوگرافی)، آزمایشات، در مواردی سی تی اسکن بعد از تصمیم شما برای عمل انجام میشود. در مورد سی تی اسکن و لزوم انجام آن همیشه بحث بوده و این به تشخیص پزشک بر می گردد که انجام آنرا لازم میداند با نه .ولی اکثر پزشکان در انحراف شدید بینی یا شک به موارد همراه و یا وقتی بیمار مشکل تنفسی را اظهار می دارد و نکته خاصی پیدا نمی شود انجام آنرا مناسب می دانند.

جراحی بینی

مرحله قبل از عمل

بعد از انجام کارهای لازم و بررسی آنها و نبودن نکته هایی که مانع عمل باشد در تاریخ تعیین شده عمل انجام خواهد شد به نکات زیر توجه نمایید؛

 1. از ساعت ۱۲ شب قبل از روز عمل هیچ چیز حتی مایعات نخورید
 2.  از خوردن داروهای خونریزی دهنده مانند آسپرین وبروفن و داروهایی با منشاء گیاهی و حیوانی مثل امگا ۳ و از این دست یک هفته قبل از عمل خودداری کنید مگر در موارد خاص و با نظر پزشک داروهایی همانند وارفارین و هپارین رامیتوانید مصرف کنید.
 3. آزمایشات و عکس (فتوگرافی) اگر پزشک خود عکس تهیه می کند که لازم نیست و سی تی اسکن و اگر مشاوره های پزشکی شده اید را همراه بیاورید.
 4. استرس نداشته باشید ولی اگر این یک مشکل قدیمی در شما می باشد می توانید با نظر پزشک از داروهای ضد اضطراب استفاده کنید.
 5. همراه برای هر عملی لازم است و اطلاع افراد نزدیک و موافقت آنها برای عمل لازم است و برای بعضی از عملها و بعضی افراد رضایت لازم است.
 6. شب قبل از عمل حمام کنید و موهای زاید را با نظر پزشک کوتاه کنید و یا بتراشید.
 7. آرایش نداشته باشید و اگر از لاک ناخن استفاده مینمایید پاک کنید.
 8. برای تشکیل پرونده در ساعت مقرر به کلینیک یا بیمارستان مراجعه نمایید.

روز عمل

همیشه سعی می شود در ساعت حدودی که به شما اعلام می شود عمل شوید ولی گاهی به علل گوناگون این ساعت شاید تغییر کند آرام باشید و تحمل کنید در وقت مناسب عمل شما انجام خواهد شد. به سوالات پرستاران بخش کامل و صحیح پاسخ دهید. تمام مدارک همراه را تحویل دهید.

هنگام عمل به سوالات پزشک بیهوشی به دقت جواب دهید و اگر نکته ای را از قبل نگفته اید اطلاع دهید

زمان عمل شما بسته به شرایط متفاوت است ولی زمان متوسط عمل را اگر تمایل دارید هنگام مشاوره از پزشک سوال نمایید زمان ورود شما به اطاق عمل تا خروج شامل چند بخش است و درست است که بخش بزرگی از آن مربوط به عمل است ولی بطور حدودی به زمان برای مسایل جانبی و مراقبت های عمل است.

بعد از عمل

بعد از انتقال شما به بخش باید بر اساس نوع عمل و زمان مدتی را در بخش و تحت نظر بمانید امکان استفاده از دارو و ضد درد و کارهای کمکی وجود دارد در وقت مشخص و بر اساس حال شما اقدام به ترخیص شما خواهد شد در هنگام ترخیص نسخه و دستورات پزشک را که برای مواردی نوشته میشود تحویل بگیرید.

دستورات بعد از عمل

 1. زیر سرتان بلند باشد، تا ۲ ماه روی صورت خود نخوابید بعد از یک هفته می توانید روی کنارههای صورت بخوابید وزیر سرتان به حالت عادی برگردد.
 2. به آرامی هر موقع که توان داشتید راه بروید، نفس های عمیق بکشید، گاهی به آرامی سرفه کنید.
 3. خارج شدن خون به میزان کم از کناره های بینی و خود بینی تا چند روز طبیعی است ولی اگر میزان آن زیاد است با پزشک خود تماس بگیرید
 4. با دهان باز عطسه کنید، زیاد حرف نزنید، از خندیدن شدید خودداری کنید.
 5. از کشیدن سیگار و دخانیات تا ۳هفته پرهیز کنید.
 6. از انجام کارهای سنگین و حرکات ورزشی شدید و درگیرانه تا ۶ ماه خودداری کنید ولی بعد از یک ماه میتوانید ورزش سبک بدون وارد آوردن فشار زیاد را انجام دهید.
 7. گاز زیر بینی را تا موقعی که خون از بینی خارج میشود عوض کنید.
 8. تا ۳ روز مایعات و تا ۷ روز بعدی از خوراک نرم استفاده نمایید.
 9. تا ۲۴ ساعت از کیسه یخ استفاده کنید هر ۱۰ دقیقه ۱ دقیقه بر دارید.
 10. تا یک هفته از دهان شویه استفاده کنید و پس از یک هفته می توانید مسواک بزنید به آرامی اینکار را انجام دهید
 11. قطره بینی خود را هر ۲ ساعت ۲ قطره در هر طرف بریزید اینکار باعث می شود که لخته های داخل بینی به آرامی بریزند و هم در طول ۳ هفته اول که قدرت ترشحی بینی کم است به مرطوب نگه داشتن آن کمک می کند تا موقع خواب شبانه به اینکار ادامه دهید.
 12. پماد نوشته شده را روزی یک یا دو بار به آرامی به زیر و کناره های بینی خود بزنید .
 13. آنتی بیوتیک خود را تا آخرین کپسول نوشته شده در ساعات مقرر استفاده نمایید، از ضد درد هم اگر درد داشتید استفاده نمایید.
 14. قرص پردنیزلون ۵ میلی گرمی را از فردای عمل به صورت زیر مصرف نمایید   روز اول. ۵ عدد       روز دوم ۴ عدد    روز سوم۳  عدد    روز چهارم  ۲ عدد   روز پنجم ۱ عدد    قرص ها و کپسول خود را همیشه با میزان کافی و حتی آب زیاد مصرف کنید تا مشکل ناراحتی معده پیدا نکنید و اگر مشکل معده دارید می توانید از شربت آنتی اسید استفاده نمایید.
 15. از دستکاری بینی خود بپرهیزید و مواظب باشید به بینی شما ضربه نخورد
 16. روزی که جهت برداشتن چسب و اسپلینت (نگه دارنده بینی) مراجعه میکنید حمام کنید و بگذارید أب روی چسب بریزد که راحت خارج گردد برای شما روز مراجعه تعیین میگردد که با مطب هماهنگ کنید و سر ساعت مقرر مراجعه نمایید.
 17. اگر سوال خاصی غیر از موارد ذکر شده داشتید با پزشک خود تماس بگیرید.
 18. بعد از مراجعه به مطب و برداشتن چسب، بینی شما بسیار متورم است و شکل ظاهری خوبی ندارد ولی هفته به هفته تورم کاهش میابد و بینی به سمت شکل نهایی خود میرود بطور معمول یک سال طول میکشد ولی بعد از ۲ تا ۳ماه شکل قابل قبول بینی ظاهر میشود در مورد بینی های با پوست ضخیم (گوشتی) این زمانها طولانی تر است و باید صبر بیشتری داشته

جراحی بینی

عوارض جراحی : برای هر عمل جراحی حتی ساده ترین نوع آن عوارض وجود دارد یک گروه از عوارض عمومی هستند و یک گروه اختصاص به عمل انجام شده دارند.

عوارض عمومی : خونریزی، عفونت، مسایل تنفسی، مسایل ادراری، تهوع و استفراغ، آمبولی وریدی و ترمبو آمبولی که شایعترین آنها می باشند این عوارض بر اساس نوع عمل انجام شده ممکن است محتمل تر باشند ولی در عمل های زیبایی شیوع کمتری دارند برای پیشگیری از این عوارض همواره سعی می شود که از وسایل و داروهای مختلف استفاده شود ولی با تمام تمهیدات امکان آنها همیشه وجود دارد .اگر بیماری خانوادگی و مشکلات بعد از عمل را در خود سراغ دارید آنرا اطلاع دهید این بخش از عوارض، نا خواسته هستند و گاهی مشکل آفرین می شوند عوارض اختصاصی در مورد این عمل عوارض بلافاصله بعد از عمل و بلند مدت میباشد.

عوارض بلافاصله

خونریزی: نوع بزرگ یا مهم و یا نوع کوچک نوع بزرگ با علل گوناگون بسیار نادر است و گاهی احتیاج به کنترل در اطاق عمل دارد ، نوع کوچک که مشکل عمده ای نیست و در زمان کوتاهی بند می آید و احتیاج به اقدام خاصی ندارد

عفونت

شاید آنقدر نادر باشد که بسیاری از پزشکان یک مورد از آنرا ندیده باشند در مواردی که از تامپون استفاده شود و فرد نوع خاصی از میکروب را در بینی داشته باشد امکان آن می باشد ولی در حال حاضر با توجه به استفاده پیشگیرانه از آنتی بیوتیک و کمتر استفاده شدن از تامپون میزان عفونت کمتر نیز شده است

مشکلات پوستی

در اثر چسب و یا گاهی اسپلینت این مشکلات بوجود میاید گاهی التهاب پوست در اثر چسب که در اکثر موارد با یک درمان ساده بهبودی حاصل می شود .گاهی اسپلینت به علت تورم بینی یا بد قرار گرفتن موجب ایجاد مشکل کم خونی پوستی و مشکلات کوچک و بزرگ میگردد که در موارد شدید درمان آن سخت و همراه با آثار جزیی در پوست بینی می شود البته این گونه از مشکلات بسیار نادر است و بیشتر بصورت گزارش یا مقاله ذکری از آن می شود

مشکلات تنفسی:

بسته به وضعیت قبل از عمل و شدت آن و کارهای انجام شده برای آن، متفاوت است. اکثر افراد دچار گرفتگی بینی می شوند که بطور معمول سه هفته بعد از عمل بهبود می یابد گاهی طولانی تر میشود و تا چند هفته ادامه می یابد.

وقتی مشکلات تنفسی ادامه یابد باید معاینه انجام شود اگر علتی برای آن یافت شد علت بر طرف شود .گاهی به علت عمل جراحی که پزشک سعی در کوچک کردن بیش از حد بینی می کند این اتفاق می افتد، گاه همانطور که از قبل بیان شد بیمار مشکل دارد و پزشک یا نتوانسته آنرا درمان کند یا درمان بطور کامل منجر به بهبودی نشده است و در موارد نادری همه چیز طبیعی به نظر میاید، که در این موارد مشکل شاید ایجاد اشکال در سیستم های حرکتی و کم شدن زوایای خاصی که در بینی مهم است باشد که برای کمک به تنفس بیمار باید طی یک عمل دیگر این مشکلات را کم کرد.البته با توجه به پیشرفتهای انجام شده در این عمل و توجه جراحان به حفظ حد اکثری بافتهای بینی این موارد بسیار کمتر شده است و بطور مرتب کمتر نیز خواهد شد. نکته ای که در مورد بینی هایی که به نسبت قبل کوچکتر شده اند آن است که احساس کم شدن هوای ورودی و گرفتگی باعث آن می شود که فرد احساس مشکل کند لازم است این افراد خیلی بیشتر بینی خود را تمیز کنند و با گذشت زمان این احساس کمتر خواهد شد.

مشکلات شکلی :

نارضایتی اصلی بیماران بعد از عمل به این بخش بر میگردد که میزان آن نیز کم نیست علتهایی که در این مورد بیان میشود عبارتند از:

۱- مشکلات شکلی غیر واقعی

تصورات و ایده آل های بیمار با بینی بعد از عمل تطابق ندارد شاید بخش اعظم به این نکته بر میگردد که افراد برای عمل خود یک شکل فرضی از بینی در ذهن خود میسازند یا خود را با فردی دیگر مقایسه می کنند اگر به واقعیت بر گردید و توانایی پزشک خود را دریابید و به واقعیت تغییرات امکان پذیر در مورد یک بینی توجه کنید تا حد فراوانی مشکلاتی از این دست کم خواهد شد. بعد از یک عمل قابل قبول بعضی این احساس را دارند که یک بینی بهتر از این که بدست آورده اند را در خواست کنند واین به صورت نارضایتی بیان می شود، در واقعیت وقتی زمان کافی از عمل بگذرد (۱۲ماه) گاهی میتوان با توجه به وضعییت بینی اقدامات تکمیلی برای بیمار انجام داد ولی باید این نکته را در نظر گرفت که باید حوصله کرد و همچنین به پزشک خود نشان دهید تغییرات خوب را در بینی خود قبول دارید و حالا میخواهید اگر امکان دارد بهتر شوید.

۲ –  مشکلات شکلی واقعی

این گروه خود به دو دسته تقسیم می شود، دسته اول مشکلات کم است و دسته دوم که مشکلات زیاد است در دسته اول که اکثر بیماران به این گروه تعلق دارند این مشکلات طی یک عمل در زمان مناسب حداقل ۶ ماه و بهتر آنکه اسال از عمل بگذرد، برطرف می شود به این عمل رتوش گفته می شود در دست بهترین جراحان هم میزان آن ۱۰ تا ۱۵ درصد می باشد و بیمار باید بداند که این عمل رتوش همانند ویرایش و غلط گیری در هنگام نوشتن یک متن می باشد و هیچ کس نمیتواند ادعا کند که متنی را بنویسد و احتیاج به ویرایش نداشته باشد. گروه بعدی مشکلات بیشتر و شدیدتری دارند و گاهی نیز بینی فرد آنقدر مشکلاتش زیاد است که از همان ابتدا مشخص است که احتمال عمل دوم یک یا دو سال بعد میرود، در این مواقع بیمار در زمان مناسب باید عمل شود و بهبودی در اکثر مواقع حاصل می شود باقی ماندن میزان کمی از مشکلات باز امکان پذیر است و بهتر است بیمار آنرا بپذیرد ولی اگر باز میخواهد بهتر شود در این مواقع به افرادی مراجعه کند که بسیار در این کارها وارد هستند و با بررسی و کسب اطلاع صحیح به اینگونه افراد مراجعه نمایید، یا از پزشک خود بخواهید که افراد وارد را به شما معرفی کند، حتی گاهی می توانید قبل از عمل دوم اینکار را انجام دهید، همیشه مشکلات بینی خود را واقعی و با آرامش بیان کنید دنبال حل مشکل باشید با تحریک دیگران و بخصوص بعضی از افراد گروه پزشکی که تعداد کمی هستند آرامش خود را از دست ندهید اکثر پزشکان با برخورد صحیح و بیان مشکلات بصورت منطقی از سوی شما بنای همکاری با شما را در پیش میگیرند و همه گونه کمک خواهند کرد. بعضی اوقات توانایی پزشک در حدی نیست که بتواند هر نوع بینی را عمل کند و در این موارد بهتر است از عمل بر روی اینگونه بینیها خودداری کند و گاهی در هنگام عمل مشکلاتی پیش روی جراح قرار میگیرد که توانایی بر طرف کردن آن برای همه امکان پذیر نیست که به هیچ عنوان نمیتوان از قبل این موارد را تشخیص داد و وقتی عمل انجام می شود آنها دیده میشود برای مثال غضروفهای ناقص یا نبود غضروف البته این موارد بسیار نادر هستند.

۲- بیمارانی که مشکلات روحی و روانی دارند

همانطور که در قبل اشاره شد گروهی از بیماران دچار یک طیف از بیماریهای روحی هستند تعداد أنها بطور باور نکردنی در افرادی که جهت اعمال زیبایی مراجعه می کنند زیاد است یکی از مشخصات بارز در این افراد نارضایتی از چهره خود است و تعداد زیاد عملهای جراحی زیبایی برای بهبود و ایجاد رضایت از چهره خود. با توجه به شدت و ضعف گروهی از این افراد بعد از عمل زیبایی بسیار راضی می شوند ولی گروهی حتی با بهترین نتایج عمل رضایت نخواهند داشت وقتی پزشکی بعد از عمل متوجه این موارد در بیمار می شود بهتر است با احترام فراوان بیمار را جهت بررسی و درمان به روان پزشک معرفی نماید

عمل دوم یا بیشتر : بیمارانی که نتیجه قابل قبول از عمل خود نگرفتند و می خواهند بعد از یکسال عمل دیگری برای بینی خود داشته باشند در این گروه قرار میگیرند. تعداد این افراد زیاد نیست ولی دارای یک سری نکته هستند که توجه به آنها بسیار مهم است.

 1. أیا مشکلاتی را که بیمار بیان می کند واقعی است؟
 2. آیا جهت حل مشکلات مراجعه کرده است؟ یا بخاطر تنش با پزشک ؟
 3. آیا زمان لازم برای انجام عمل فرا رسیده برای عمل دوم یکسال و عملهای بعدی دو سال فاصله زمانی لازم است.
 4.  آیا مشکلات بیان شده با معاینه پزشک تطابق دارد؟
 5. آیا بیمار اجازه استفاده از گوش و دنده را جهت تهیه غضروف میدهد؟ | بعد از انجام مشاوره که بطور معمول بسیار دقیق تر و کامل تر می باشد اگر پزشک توانایی انجام عمل و خواست های شما را داشت جهت عمل می تواند اقدام کند، نتایج بعد از این گونه عملها همیشه با کمی تردید از طرف پزشک بیان میشود هیچوقت به دنبال تضمین نباشید چون بدانید اکثر جراحان وارد با توجه به تجربه و دانش خود مشکلات احتمالی را بهتر در نظر میگیرند.

برای عمل دوم به بالا به پزشکانی باید مراجعه کرد که توانایی انجام این عملها را داشته باشند با تحقیق بیشتر آنها را پیدا کنید اگر به پزشکی مراجعه کردید و دیدید این موارد را نشان میدهد سعی کنید جهت عمل خود پیش آنها تجدید نظر کنید:  وقتی از همکار خود بیش از حد ایراد میگیرد و جای توجه به مشکلات بیشتر دنبال حواشی و تعریف و تمجید از خود است، وقتی مشکلات شما را بیش از حد بزرگ و غیر قابل درمان جلوه می دهد، وقتی هزینه عمل شما را خیلی بالا تر از هزینه معمول عملهای خود بیان می کند، تصاویری از انجام این گونه عملها ندارد ولی با کلام سعی در متقاعد کردن شما دارد، شما را به ایجاد تنش با پزشک خود تشویق می کند.

گاهی مشکل بینی به علت عدم مهارت پزشک است و صدمات نیز کار جراح دیگر را سخت می کند و کلمه همکار که ما از آن استفاده می نماییم اینجا نمود پیدا می کند و پزشک باید به فکر حل مشکل شما و کم نمودن تنش باشد نه زیاد کننده آن.

بعد از آنکه پزشک خود را با دقت انتخاب کردید به او اطمینان کنید و بعد از عمل با حوصله منتظر تغییرات بمانید.

در پایان چند نکته مهم را در مورد این عمل بیان میکنم :

 • به افراد با صلاحیت مراجعه کنید
 • با آگاهی و کسب اطلاعات لازم جهت عمل اقدام کنید.
 • مسایل مالی و هزینه عمل مهم است ولی شاید هزینه های بیشتری را جهت حل مشکلات به شما
 • تحمیل کند پس به صرف ارزان یا گران بودن تصمیم نگیرید
 • نگاه خود را برای عمل واقعی کنید و ایده آل فکر نکنید

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مطالب مهم
فهرست