جراحی اسفنکتروتومی شقاق یا فیشر مقعدی و انواع آن

جراحی اسفنکتروتومی  : برخی از عارضه های مقعدی که رخ می دهد با درمان های خانگی به سادگی قابل درمان می باشد، اما برخی دیگر به دلیل شدت عارضه بهتر است به پزشک مراجعه شود. پزشک مربوطه با بررسی و معاینات مختلف می تواند میزان شدت بیماری را تشخیص دهد و برای آن روش مناسب درمان تجویز کند.

اسفنکتروتومی یک روش درمانی بیماری شقاق می باشد. شقاق به عنوان یک عارضه مقعدی شناخته می شود. این عارضه باعث ایجاد زخم های عمیق در کانال مقعد می شود و حتی ممکن تا عضله مقعدی را درگیر کند. در این نوشته می خواهیم در مورد روش درمانی اسفنکتروتومی مطالب مفیدی را برای شما شرح دهیم.

اسفنکتروتومی چیست؟

اسفنکتروتومی ، یک روش جراحی برای برداشتن بافت عضله با هدف کاهش فشار وارد شده در عضله مقعدی می باشد که ممکن است به دلیل اسپاسم ایجاد شود. در این روش جراحی هدف برطرف کردن علت اصلی بیماری بوده که در طی آن بخشی از بافت عضله اسفنکتر مقعدی جدا شده تا با کاهش فشار، گردش خون در این ناحیه را افزایش دهد. در این شیوه ابتدا در خط وسط پشتی مقعد در محل شکاف شقاق انجام می شود. اما به دلیل عدم موفقیت در درمان محل ایجاد شکاف به سمت راست یا چپ دیواره مقعد کشیده می شود. به همین دلیل به این عمل، اسفنکتروتومی داخلی جانبی مقعد گفته می شود.

اسفنکتروتومی چگونه انجام می شود؟

روش جراحی فوق ممکن است در بیمارستان و یا مطب پزشک انجام شود، ولی به صورت معمول درمان آن سرپایی است. علاوه بر موارد گفته شده این روش جراحی ممکن است تحت بی هوشی انجام شود. پس از عمل جراجی فرد ممکن است درد کمی را تجربه کند و امکان خونریزی در این روش دیده می شود اما باید بدانید درد ناشی از اسپاسم عضله که موجب شقاق می شود به سرعت پس از عمل درمان می شود. باید خاطر نشان کرد که میزان موفقیت جراحی فوق بالا بوده و احتمال عود مجدد پس از آن بسیار کم است. از همین رو این روش یکی از بهترین روش های درمان برای بیماری شقاق است.

آشنایی با انواع اسفنکتروتومی

به صورت کلی دو نوع اسفنکتروتومی وجود دارد که توسط پزشکان با توجه به وضعیت بیمار مورد استفاده قرار می گیرد که شامل: اسفنکتروتومی بسته و اسفنکتروتومی باز می باشد.

اسفنکتروتومی بسته

در این روش بیمار تحت بی هوشی یا بی حسی قرار نمی گیرد، شکافی در عضله مقعدی ایجاد می شود و از این شکاف عضله اسفنکتر بیرون کشیده می شود. سپس بخشی از این عضله را جدا کرده تا فشار وارد شد کاهش پیدا کند. در مرحله آخر زخم بخیه زده می شود. برش کوچک ایجاد شده در این روش ساده بوده و عمل جراحی به صورت کلی سرپایی انجام می شود. بیمار پس از عمل جراحی فوق می تواند به راحتی به زندگی خود ادامه دهد.

اسفنکتروتومی باز

در روش اسفنکتروتومی باز جراح یک برش نیم الی یک سانتی متری در مقعد ایجاد کرده و مانند روش قبلی قسمتی از عضله اسفنکتر را بیرون کشیده و جدا می کند. با این تفاوت که بسته به سطح بیماری فرد ممکن است شکاف به صورت باز رها شده یا بخیه زده شود. این روش نیز به صورت سرپایی انجام شده و خونریزی کمی دارد. به صورت کلی می توان بیان کرد این شیوه نیز بدون عوارض بوده و احتمال عود آن کم است.

مراقبت‌های پس از عمل جراحی اسفنکتروتومی

باید بیان کنیم دوره بهبودی این جراحی حدود 6 ماه به طول می انجامد، افراد در این زمان می توانند به راحتی به کارهای روزمره خود برسند و مشکلی از این بابت ندارند. در این دوره فرد بیمار احساس می کند که درد شقاق به صورت جدی کاهش پیدا کرده است. اما باید مراقبت های مهمی در این دوره انجام شود تا درمان تاثیر بیشتری داشته باشد. به صورت کلی باید بیان کرد که پس از عمل جراحی اسفنکتروتومی بهتر است مراقبت های زیر اعمال شود:

 • افزایش زمان استراحت در طول روز
 • نوشیدن مقدار زیادی آب و نوشیدنی
 • داشتن رژیم غذایی پر فیبر
 • اگر بیمار در معرض یبوست قرار دارد بهتر است از داروهای مسهل کننده استفاده کند.
 • استحمام در دوره نقاهت پس از عمل مانعی ندارد اما باید ناحیه مقعد با حوله نرم خشک شود.
 • فرد باید بدون حرکت نباشد و تا جایی که امکان دارد پیاده روی کند.
 • داروهای مسکن باید تحت حمایت پزشک و در ساعات تعیین شده مصرف شود.
 • استفاده از حمام برای درمان بیماری بسیار مفید است.
 • بهتر است از صابون های بدون بو استفاده شود.
 • به جای استفاده از دستمال معمولی توالت از دستمال مرطوب استفاده شود.
 • برای کاهش فشار به مقعد هنگام دفع از یک چهارپایه استفاده شود.

جراحی اسفنکتروتومی چیست؟

باید بدانید یکی از روش های درمان شقاق جراحی اسفنکتروتومی می باشد که دارای عوارض خاص خود است. این جراحی ممکن است باعث ایجاد اختلال در دفع مدفوع شده و اختلال در کنترل گاز روده را سخت کند. آبسه مقعدی، درد و خونریزی حین عمل از دیگر عوارض این جراحی می باشد. با وجود موثر بودن این روش جراحی هنوز روش فوق به عنوان بهترین شیوه شناخته نمی شود، چرا که دارای عوارض خاص خود می باشد. به صورت کلی می توان قطعی ترین روش را درمان با لیزر دانست چرا هیچ یک از معایب جراحی بالا را ندارد.

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مطالب مهم
فهرست