جراحی ارکیدکتومی یا تخلیه بیضه

ارکیدکتومی همام عمل جراحی برداشتن یک یا هر دو بیضه می باشد. بیضه نقش تولید اسپرم و هورمون تستوسترون مردانه را به عهده داشته و اندام جنسی مردانه می باشد. این نوع جراحی یکی از متداول ترین روش برای درمان عارضه هایی نظیر سرطان پروستات و برای درمان سرطان بیضه انجام می شود. در حالت کلی می توان گفت جراحی برداشتن بیضه به منظور و با هدف درمان سرطان بیه های صورت می پذیرد. عمل ارکیدکتومی به عمل مغبنی نیز معروف می باشد در این روش جراحی بیضه از طریق ایجاد برش کوچک در کشاله ران خارج می شود. توجه داشته باشید که نمونه برداری بیضه ها قبل از جراحی ارکیدکتومی سبب پخش شدن سلول های سرطانی و در نتیجه کاهش موفقیت در درمان خواهد شد. از این رو پزشک مربوطه بایست بیضه آسیب دیده را بردارد در موارد بسیار نادری نیاز می باشد که هر دو بیضه ها خارج گرد. کلینیک گلبرگ با در اختیار گذاشتن بهترین امکانات و دستگاه های به روز پزشکی آماده پذیرش بیماران می باشد هم چنین افراد می توانند با برقراری تماس تلفنی سوالات خود را به صورت غیر حضوری از بهترین متخصصین کلینیک گلبرگ دریافت نموده و در صورت مشکوک بودن به سرطان بیضه می توانند در اسرع وقت با مراجعه به کلینیک گلبرگ جهت درمان و انجام بررسی های لازم اقدامات لازم را انجام دهند. اکثر جراحی های ارکیدکتومی تحت بی حسی منطقه ای یا موضعی اجرا می شود تا در طول جراحی بیمار درد را حس نکرده و هوشیاری کامل داشته باشند. پزشک مربوطه با ایجاد برش هایی در زیر شکم بیضه ها را خارج نموده و بخیه رد نهایت زده می شود. در صورت تمایل بیمار پزشک می تواند با قرار دادن پروتز پر شده در کیسه بیضه ها ظاهر طبیعی بیضه ها را حفظ کند. عمل جراحی ارکیدکتومی حدود یک ساعت به طول می انجامد.

جراحی ارکیدکتومی

ضرورت انجام جراحی ارکیدکتومی
در صورتی که بیمار به سرطان بیضه مشکوک باشد برای جلوگیری از سرایت سرطان به دیگر بخش های بدن بایستی جراحی ارکیدکتومی را انجام دهد. توجه داشته باشید که سلول های سرطان پروستات برای رشد نیاز به هورمون تستوسترون داشته و برای جلوگیری از رشد و پیشرفت سرطان باید هر دو بیضه برداشته و خارج گردد که در این صورت این هورمون به میزان قابل توجهی در بدن کاهش می یابد. در حالت کلی می توان گفت با کم شدن میزان تستوسترون در بدن رشد سرطان پروستات نیز بسیار کند شده و سرانجام متوقف می شود. در صورتی که سرطان بیضه در استخوان منتشر شود با خارج کردن بیضه ها مقدار قابل توجهی تستوسترون کاهش یافته و رشد سرطان در استخوان نیز بسیار کم خواهد شد. از عواملی که جراحی ارکیدکتومی یا برداشتن بیضه را ضروری می کند می توان به پیچ خوردگی بیضه که سبب قطع جریان خود در بیضه های می شود و عفونت شدید بیضه اشاره نمود. در صورتی که مجبور به برداشتن هر دو بیضه باشیم در این صورت پزشک مربوطه پیشنهاد می کند تا قبل از جراحی مقداری اسپرم را در بانک اسپرم نگهداری کنید چرا که با اجرای این عمل فرد نابارور شده و فرزندی نمی تواند داشته باشد.

جراحی ارکیدکتومی

تاثیرگذاری ارکیدکتومی
یکی از تاثیرگذارترین روش برای درمان تومورهای سرطانی بیضه جراحی ارکیدکتومی می باشد. گاهی در مواردی پس از انجام این جراحی، جراحی های دیگری برای برداشتن سلول های پخش شده سرطانی یا درمان هایی مانند شیمی درمانی و یا پرتودرمانی انجام می پذیرد. توجه داشته باشید در مواقعی که سرطان بیضه در مرحله اول واقع باشد در این صورت تنها جراحی ارکیدکتومی برای درمان سرطان بیضه کافی می باشد و بعد از جراحی فرد باید تحت نظر قرار بگیرد. در این مرحله فرد به طور مرتب مورد بررسی های پزشک و آزمایش های مربوطه قرار گرفته بدون این که نیاز به درمان خاصی داشته باشد. سرطان بیضه یکی از بیماری هایی می باشد که می توان گفت از شایع ترین بیماری ها در مردان بوده و هم چنین درمان این نوع سرطان همواره با موفقیت همراه می باشد مخصوصا اگر در مراحل اولیه تشخیص شود درمان بسیار راحت و بدون مشکلی را به دنبال خواهد داشت. درمان سرطان بیضه از جمله مهمترین درمان های موفقیت آمیز در خصوص بیماری سرطانی به شمار می آید که در کلینیک فتوت تحت نظر بهترین متخصصین می توانید درمان خود را شروع کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب مهم
فهرست
مشاوره در واتساپ