بیوپسی سرویکس

بیوپسی سرویکس چیست؟

بیوپسی سرویکس یک روش برای حذف بافت از گردن رحم برای آزمایش شرایط غیرطبیعی یا پیش سرطانی یا سرطان گردن رحم است. گردن رحم قسمت پایین تر و باریک رحم است. در واقع به کانالی گفته می شود که به دهانه رحم باز می شود. برای تست سرطان آزمایش بیوپسی سرویکس روی آن انجام می دهند.  بیوپسی سرویکس را می توان به روش های مختلفی انجام داد. بیوپسی سرویکس می تواند نمونه ای از بافت را برای آزمایش جدا کند. همچنین می تواند به طور کامل بافت غیرطبیعی خارج نماید. همچنین می تواند سلول هایی را که ممکن است به سرطان تبدیل شود، درمان کند. بیوپسی سرویکس در واقع یک آزمایش و درمان مدرن است که برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم در زنان مورد استفاده قرار می گیرد. قبل از اینکه وارد جزئیات این موضوع بشویم یک توضیح مختصر در خصوص سرطان دهانه رحم لازم است، پس با ما همراه شوید.

سرطان دهانه رحم چیست؟

سرطان دهانه رحم عموما یک نوع سرطان بدخیم در بین زنان است که از دهانه و یا گردن رحم شروع شده و می تواند به همه سلول های بدن سرایت کند. در واقع سرطان ها رشد بیش از اندازه سلول ها هستند. عموما برای این بیماری نشانه های اولیه خاصی وجود ندارد اما با دیدن این علایم حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم بیوپسی سرویکس انجام شود. درد و خونریزی رحم در هنگام آمیزش جنسی و یا خونریزی بدون آمیزش جنسی، درد در ناحیه لگن و ترشحات غیر طبیعی از ناحیه واژن، تغییر در اجابت مزاج و خستگی مفرط و ترشحات و بد بود شدن رحم و برخی دیگر می تواند نشانه هایی از این بیماری باشد البته نباید تصور کنید به محض دیدن این علایم حتما سرطان دهانه و یا گردن لگن بوجود آمده بلکه این علایم اگر در شما دیده شد حتما باید بدون فوت وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید تا در صورت لزوم بیوپسی سرویکس صورت گیرد.

بیوپسی سرویکس

بیوپسی سرویکس

بیوپسی سرویکس در انواع مختلفی انجام می شود که در ادامه به آن می پردازیم.

انواع بیوپسی سرویکس عبارتند از:

بیوپسی پانچ یکی از انواع بیوپسی سرویکس

در این روش با استفاده از یک تیغه دایره ای، به صورت روش سوراخ سوراخ یک یا چند نمونه بیوپسی را از قسمت های مختلف دهانه و یا گردن رحم بر می دارند. در واقع پانچی یعنی به صورت سوراخ سوراخ و دایره ای این کار در قسمت های مختلف دهانه رحم انجام می شود و دلایل خاص خود را هم به لحاظ پزشکی دارد.

بیوپسی مخروطی

یک نوع دیگر از بیوپسی سرویکس بیوپسی مخروطی است. در این نوع بیوپسی با استفاده از یک لیزر یا اسکنر برای حذف یک تکه بافت مخروطی بزرگ از گردن رحم اقدام می شود.

کورتاژ Endocervical (ECC)

یک نوع دیگر بیوپسی سرویکس کوتاژ است. این روش با استفاده از یک ابزار باریک به نام Curette برای بریدن پوشش کانال آندوسکوئیک استفاده می شود. این قسمت ناحیه ای است که از خارج از رحم دیده نمی شود و حتما باید با استفاده از دستگاههای خاص و پیشرفته و توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود.

بیوپسی سرویکس

بیوپسی سرویکس

چرا ممکن است به بیوپسی سرویکس نیاز داشته باشم؟

بیوپسی گردن رحم ممکن است انجام شود، زمانی که ناهنجاری ها در طول معاینه لگن یافت می شوند. همچنین ممکن است انجام شود اگر سلول های غیر طبیعی طی یک آزمایش پاپ یافت گردد. آزمایش مثبت برای ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) همچنین ممکن است برای بیوپسی سرویکس انجام شود. این بیماری یک نوع عفونت منتقله از راه جنسی است. انواع خاصی از HPV می تواند باعث سرطان دهانه رحم و دیگر انواع سرطان های تناسلی شود. بیوپسی سرویکس اغلب به عنوان بخشی از کولپوسکوپی انجام می شود و به عنوان بیوپسی گردن رحم کولپوسکوپی شناخته می شود. بیوپسی سرویکس کوتاژ ممکن است برای پیدا کردن سرطان یا سلول پیش سرطانی بر روی دهانه رحم باشد. سلول هایی که ظاهرا غیر طبیعی هستند اما هنوز سرطانی نیستند، پیش آگهی نامیده می شوند. این سلولهای غیرطبیعی ممکن است اولین علامت سرطان باشند که ممکن است سالها بعد رشد کند. بیوپسی گردن رحم همچنین می تواند برای تشخیص و کمک به درمان این بیماری ها هم مورد استفاده قرار بگیرد:

  • بیوپسی سرویکس

    بیوپسی سرویکس

    رشد غیرقطعی (پولیپ) بر روی سلول های دهانه رحم

  • در مواقعی که شخص زگیل ناحیه تناسلی دارد. این ممکن است به معنی وجود عفونت HIV در شخص باشد. این عفونتیک عامل خطر برای سرطان دهانه رحم است.
  • قرار گرفتن در معرض Diethylstilbestrol (DES)اگر مادر در هنگام بارداری در معرض این عامل قرار گرفته باشد امکان ابتلا به سرطان دهانه رحم وجود خواهد داشت.

قبل از بیوپسی سرویکس چه مواردی باید به پزشک گفته شود؟

اگر به مواد مخدر اعتیاد دارید و یا اینکه دچار حساسیت و آلرژی هستید باید قبل از عمل به پزشک بگویید و همچنین در صورتیکه باردار هستید باید حتما پزشک این را بداند.

بیوپسی سرویکس

بیوپسی سرویکس

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مطالب مهم
فهرست