آزمایش سیستوسکوپی | آزمایش مجاری ادرار

سیستوسکوپی یک آزمایش پزشکی میباشد که در این آزمایش پزشک می تواند مجرای ادرار و درون مثانه بیمار را مشاهده نماید. این آزمایش جهت تشخیص مشکلات دستگاه ادراری تحت نظر پزشک صورت می پذیرد.

پزشک با هدایت یک لوله باریک و مجهز به چراغ به درون مثانه و مجرای ادرار می تواند بخش هایی از مثانه را مورد بررسی قرار دهد که معمولا در عکس های رادیولوژی مشاهده درون مثانه واضح نبوده و به خوبی دیده نمی شود. سیستوسکوپی که همان به معنای آندوسکوپی داخل مثانه است روشی متداول و رایج در بررسی مشکلات دستگاه ادراری به شمار می آید. پزشک با فرستان دستگاه سیستوسکوپی به داخل مجرای ادرار می تواند بیماری هایی از جمله تومور مثانه، خونریزی و تنگی مجرا و بزرگی پروستات را مشاهده و تشخیص دهد که در این روش با وصل دوربین به مانیتور می تواند داخل مجرای ادرار را و مشکلات موجود را به بیمار نشان دهد. از جمله سوالاتی که در این خصوص برای افراد پیش می آید این است که در چه مواردی از سیستوسکوپی استفاده می شود که در پاسخ به این سوال می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • هدف اصلی از انجام این آزمایش تشخیص و سپس درمان بیماری می باشد.
  • برای نمونه برداری از ضایعات مشکوک تراش تومور و تشخیص شکستن سنگهای مثانه و هم چنین تشخیص بزرگی پروستات از سیستوسکوپی استفاده می شود.

باشد. برای مثال در صورتی که سیستوسکوپی تحت بیهوشی یا بی حسی نخاعی اجرا می شود در این صورت بیمار باید قبل از عمل حدود 8 ساعت ناشتا بوده در صورتی که عمل بدون بی حسی انجام خواهد شد در این صورت نیازی به ناشتا بودن نخواهد بود و مصرف آنتی بیوتیک قبل از عمل جهت پیشگیری از عفونت توصیه می شود.

آزمایش سیستوسکوپی

روش انجام سیستوسکوپی
برای انجام سیستوسکوپی یک متخصص اورلوژی و یک یا دو نفر دستیار نیاز می باشد این آزمایش می تواند در بیمارستان و یا در مطب پزشک انجام شود که کلینیک گلبرگ یکی از ایده آل ترین گزینه برای افرادی که خواستار این آزمایش هستند و مشکوک به بیماری های مثانه ای می باشند، خواهد بود. فرد در این آزمایش تمامی لباس های خود را با یک کاور پارچه ای یا کاغذی تعویض نموده و در نیم ساعت اول شروع آزمایش داروی آرامبخش بر وی داده می شود تا در انجام بررسی های لازم فرد دردی نداشته و راحتی بیشتری داشته باشد. ممکن است یک سوزن داخل وریدی در یکی از رگ های دست فرد قرار داده شود تا از این طریق داروهای مدنظر به راحتی بر فرد تزریق گردد. فرد با دراز کشیدن بر روی تخت آزمایش با فاصله پاهای خود را قرار داده و زانوهایش را خم می کند به عبارتی به حالت طاق باز میخوابد تا پزشک مربوطه آزمایش سیستوسکوپی بر فرد انجام دهد. هم چنین ممکن است پاهای فرد توسط رکاب های مخصوص بسته شود و ناحیه تناسلی با محلول ضد عفونی تمیز شده و روی کشاله های ران پاها یک پارچه استریل قرار داده می شود. در این آزمایش یکی از سه نوع بیهوشی مورد استفاده واقع می شود.

  • بی حسی موضعی
  • بی حسی نخاعی
  • بی حسی عمومی

چگونگی آماده شدن برای آزمایش سیستوسکوپی
برای شروع انجام آزمایش سیستوسکوپی بایستی فرد پزشک خود را از برخی حساسیت ها و بیماری ها و نیز داروهایی که مصرف می کند مطلع سازد تا پزشک با توجه به شرایط و موقعیت بیمار با در نظر گرفتن تمامی موارد اقدام به آزمایش مربوطه کند. هم چنین افرادی که برای رقیق کردن خون و جلوگیری از خونریزی از داروهای خاصی مصرف می کنند بایستی پزشک خود را از این امر آگاه سازند. پزشک مربوطه با توجه به شرایط بیمار خود از بیهوشی مناسبی استفاده خواهد کرد هم چنین احتمال دارد برای انجام آزمایش سیستوسکوپی مصرف داروی خاصی را برای بیمار تجویز کند. برای انجام آزمایش باید مثانه خود را خالی کنید و هم چنین برای انجام سیستوسکوپی ابتدا فرم رضایت نامه به دست بیمار پر و امضا می شود که نشان از رضایت فرد می باشد. فرد می تواند برای راحتی خیال خود از انجام سیستوسکوپی با پزشک خود در مورد مشکلات احتمالی مشورت و صحبت هایی داشته باشد به این منظور می تواند با مراجعه به کلینیک دکتر فتوت با متخصصین مجرب ما مشورت های لازم را گرفته و تصمیم خود را در خصوص انجام  سیستوسکوپی بگیرید.

آزمایش سیستوسکوپی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب مهم
فهرست
مشاوره در واتساپ